Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

ATSO ve Borsa Başkanı Kıbrıs’ta Ekonomik Foruma katıldı

ATSO ve Borsa Başkanı Kıbrıs’ta Ekonomik Foruma katıldı
  • 08 Temmuz 2019 - 17:12

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş ile Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da düzenlenen Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu I. Ekonomi Konferansına katılım gösterdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve TOBB iş birliğinde KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da düzenlenen Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu I. Ekonomi Konferansı’na; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ile çok sayıda siyasetçi ve iş dünyasından temsilci katılırken forumda Aksaray’dan ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök’de yer aldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ekonomi formunda yaptığı konuşmasında, toplantıda gözlemlediği gönül birlikteliğinin gelecek adına umut verici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türk özel sektörü olarak vizyonunuz ekonomisi büyüyen, halkı zenginleşen, maruz bırakıldığı haksız ekonomik ve siyasi izolasyonlardan kurtulmuş uluslararası sisteme entegre olmuş, kendi ayakları üzerinde güçlü bir şekilde duran bir KKTC’dir. Tüm küresel platformlarda Kıbrıs Türklerinin haklı davasını ve KKTC’nin uluslararası camiaya entegre olması gerektiğini gündeme getirdik. Bunu yapmaya devam ediyoruz. Türkiye ve KKTC iş dünyaları da bunu sağlamak için birlikte çalışıyoruz. Aynı vizyonu paylaştığımız Kıbrıs Ticaret Odası ile Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nu bu amaçla kurduk.”

Formun ilk somut adımlarından birisinin bugün gerçekleştirilen ekonomi konferansı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, konferansa Türkiye’den 100’e yakın iş insanının katıldığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Bizler burada yatırım ve ticaret yaparak Kıbrıs Türklerinin yalnız olmadığını bütün dünyaya gösterdik. Şimdi daha fazla ticaret ve yatırım yapmayı amaçladık. Bunun için de KKTC’deki iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için geçmişte elde ettiğimiz tecrübeleri sizlere aktararak yardımcı olmak istiyoruz. KKTC hükümetinin yatırım dayanışma konseyini tekrardan canlandırması bu kapsamda çok önemli bir gelişmedir. Şüphesiz ki KKTC’ye de çok faydalı olacak.” dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, ekonominin geliştirilmesi için istikrar, güvenli ortam ve girişimcilik ruhuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

KKTC Başbakanı Tatar, Türk hükümetinin bugün Fuat Oktay nezdinde KKTC’nin yanında bulunmasının önemine vurgu yaparak, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na her zamanki destekleri nedeniyle teşekkür etti.

Tatar, 2009’da Maliye Bakanı olduğunu hatırlatarak, “Yine o zaman Rifat Bey yanımızdaydı. İyi hatırlıyorum, o dönemde (2009) hükümete geldiğimizde öğrenci sayısı 30 binlerden 25 binlere düşmekteydi. Burada bir yanlış var dedik ve derhal temaslara geçtik, böyle toplantılar yaptık. Şu anda öğrenci sayısı 100 bini geçmiş durumda. Hedefimiz 150 bin olması lazım, olmaması için hiçbir sebep yok. Şimdi altyapı ve her şeyin güzeli var ama en önemlisi insan kaynağımız var.” dedi.

Devletin kamu maliyesini düzeltmek için bazı tedbirleri alması gerektiğinin altını çizen Tatar, şu ifadeleri kullandı:

“Bu işin sırrı ve başarısı, ekonominin büyümesinden geçiyor. Ekonomiyi büyütemezsek öğrenci sayımızı artıramazsak turizmde yatak kapasitemizi artırmazsak altyapı çalışmalarını tamamlayamazsak ve enerji meselesine bir çözüm bulamazsak rekabet gücünü yakalayamayız. Dolayısıyla bu toplantılardan çıkması gereken sonuç bildirisi ilk olarak istikrarlı hükümettir. Çünkü bu sistemde istikrarlı bir hükümet olabilmesi için bakanlarıyla ve milletvekilleriyle bir bütün olarak memleketimizin hayrına hep birlikte çalışmak durumundayız. Böylece o istikrarı yakalayalım, reformları yapabilelim, ekonomiye güven verelim, o güvenle memleketin gelişmesine hep birlikte katkımızı koyabilelim.”

Lefkoşa’daki toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bölgede Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin meşru hakları hilafına adım atanlar, Türkiye’yi yok saymaya kalkışanlar, emellerine asla ulaşamayacaklardır.” dedi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ