Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Ayhan Erel: Dolkun İsa’nın yasağı kalkacak mı?

Ayhan Erel: Dolkun İsa’nın yasağı kalkacak mı?
  • 01.06.2020
  • 1.314 kez okundu

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel Türkiye’ye giriş yasağı bulunan Dünya Uygur Kongresi Lideri Dolkun İsa’nın yurda giriş yasağının kaldırılıp aldırılmayacağını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yazılı soru önergesi vererek iletti.

Erel önergesinde “Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmünü dünyaya duyuran ve ‘Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü’nün (UNPO) üyesi Dünya Uygur Kongresi’nin Lideri Dolkun İsa’nın Türkiye’ye giriş yasağını kaldıracak mısınız?” ifadelerine yer verdi.

Doğu Türkistan’da yaşanan sorunları gündeme Taşıyan Erel Soru önergesinde “Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen ve içerisinde binlerce Türkistanlı kardeşimizin tutulduğu toplama kampları daha da büyümektedir. 3 milyondan fazla bizim kan kardeşimiz, din kardeşimiz olan Müslüman Uygur kardeşlerimiz, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutsak edilmekte. İşkencelere ve aşağılamaya maruz kalmaktalar. Kamplarda 20 kişi bir odada kalıyor. Yemek ve tuvalet ihtiyaçları burada karşılanıyor. Aynı anda uyuyamadıkları için nöbetleşe yatıyorlar” bilgilendirmesinde bulundu.

“Kadın kardeşlerimizin bulunduğu hanelere Çinli erkek memurlar yerleştirilerek, dünyada emsali görülmemiş soykırım, ahlaksızlık ve asimilasyon politikası uygulanmaktadır” hatırlatması yapan Erel “2 yaşından küçük çocukların çok büyük bir kısmı ailelerinden zorla alınarak sözde ‘anaokulları’na yerleştiriliyor ve bu oran neredeyse yüzde 90 civarında. Çince dışında bir dil ile iletişim kurulmasının yasaklandığı ve ihlali durumunda ağır cezalar uygulanan bu söz konusu eğitim kurumu görünümlü kamplarda alıkonulan çocuklar, Çin devletini, liderlerini ve ateist Komünist yaşam tarzını sevmek için yetiştiriliyorlar” dedi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ