Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ayhan Erel, MHP’yi kurultaya götürecek

Ayhan Erel, MHP’yi kurultaya götürecek
  • 08.04.2016
  • 2.855 kez okundu

MHP eski Aksaray İl Başkanı Avukat Ayhan Erel, Ali Sağır, Mehmet Bilgiç, partiyi olağanüstü kurultaya götürecek kayyum heyetinin başkanı oldu..

Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP’de 543 imza toplanıldığı halde genel başkan seçimini sağlayacak tüzük değişikliği yapılması için kurultay toplanmaması üzerine muhaliflerin açtığı dava ile ilgili kararını verdi.

Mahkeme, “Kurultay Çağrı Heyeti” oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verdi.

MHP eski Aksaray İl Başkanı Avukat Ayhan Erel, partiyi olağanüstü kurultaya götürecek kayyum heyetinin başkanı oldu.

Karar sonrası adliyede Bahçeli yanlıları ve muhalifler arasında gerginlik yaşandı.

ÇAĞRI HEYETİNDE KİMLER VAR

MHP’yi olağanüstü kongreye götürecek çağrı heyetindeki isimler kesinleşti. 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin belirlediği çağrı heyeti şu isimlerden oluşuyor:

Ayhan Erel
Ali Sağır
Mehmet Bilgiç
Turan Yaldır (yedek üye)

mahkeme-karari-mhp

KARAR TEMYİZ EDİLEBİLİR Mİ?

Emekli Ağır Ceza Reisi ve Meral Akşener’in avukatı Feridun Bahşi, mahkemeden çıkan olağanüstü kurultay kararının temyiz edilip edilmeyeceği yönünde merak edilen o soruyu cevapladı.

Bahşi, “Mahkeme karar verdiği anda olağanüstü kongre toplanma süreci hemen başlayacaktır. Kararın temyiz edilmesi infazını yani olağanüstü kongrenin yapılmasını engellemeyecektir.” dedi.

NE OLMUŞTU?

MHP’li muhalifler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için topladıkları 543 imzanın işleme konulması için 5 Şubat’ta yargıya gitmişlerdi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, imzaları önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı. Muhaliflerin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede 16 il başkanı “davalı” olarak yer almıştı.

Dilekçede, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi “ihtar” eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterilmişti. MHP ise yaptığı savunmada, “MHP’nin bir dernek ya da bir vakıf olmadığını” vurgulayarak, “Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu kararı vermekle yetkisiz olacağını” dile getirmişti.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ