Aksaray Haberleri

Ayhan Erel’den ‘3’üncü Lig’ teklifi | haberaksaray.com
Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Ayhan Erel’den ‘3’üncü Lig’ teklifi

Ayhan Erel’den ‘3’üncü Lig’ teklifi
  • 08 Şubat 2019

, Spor Toto Süper Lig’de takımı bulunmayan ve BAL liginde mücadele eden şehir takımlarının 3’üncü lige çıkarılmasını içeren kanun teklifini Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu.

Erel’in de imzasının bulunduğu kanun teklifinde Türkiye’de 15 – 69 yaş arasında 25 milyon insanın futbolla ilgilendiği belirtildi. Futbolun il ekonomisine dikkat çekildiği teklifte ayrıca Türkiye’de profesyonel liglerde takımı bulunmayan 27 il olduğuna da yer verildi. Kanun teklifinde konuyla ilgili yer alan dikkat çeken ifadeler şu şekilde yer aldı;

“27 İLİN PROFESYONEL LİGİNDE TAKIMI YOK”

“Türkiye Futbol Federasyonunun önemli görevlerinden bir tanesi futbolun gelişmesine ve yurt sathına yayılmasını sağlamaktır. Buna karşın günümüzde Aksaray, Ağrı, Amasya, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Edirne, Hakkari, Isparta, Kars, Kütahya, Mardin, Muş, Siirt, Sinop, Tunceli, Yozgat, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Kilis ve Çankırı olmak üzere toplam 27 ilimizin profesyonel futbol liginde takımları bulunmamaktadır.

“FUTBOLUN İL EKONOMİSİNE KATKISI ÇOK YÜKSEK”

Yapılan araştırmalar 15-69 yaş aralığında 25 milyon insanın Türkiye’de futbolla ilgilendiğini gösteriyor. Yalnızca Süper Lig’i izleyenlerin oranı ise yüzde 87. Futbolun il ekonomisine katkısı ise olumlu olmakta. Oteller, restoranlar doluyor, işadamları geliyor, yatırım fırsatı doğuyor. İlde 5 yıldızlı otel sayısı ve modern stadyum talebi yükseliyor, sponsorların etkinlikleri de artıyor. Spor Toto Süper Lig’de oynanan futbol müsabakaları; o ilin ekonomisinin canlanmasını tetiklemekle kalmıyor, Süper Lig’de takımı bulunan illerin de gelişmişlik sıralamasının yükselmesine büyük katkı sağlıyor.

“3. LİGDE OLMALARI İL TANITIMINA VE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAR”

Bu nedenle profesyonel ligde takımı olmayan illerimizde bölgesel amatör ligde (BAL) mücadele eden futbol takımlarının en alt profesyonel lig olan 3. ligde mücadele etmelerinin önü açılmalıdır. Profesyonel futbol liginde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizin, bölgesel amatör ligde amatör ligde mücadele eden takımlarının, profesyonel 3. ligde mücadele edecek olmaları, ilin tanıtımında, ekonomik ve sosyal alanda gelişmesinde büyük katkı sağlanacaktır..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ