Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,45

Babaevi

Saliha TOPRAK
Saliha TOPRAK - saliha-toprak@hotmail.com
  • 07.12.2016
  • 1.968 kez okundu

Eğer bir anneniz yoksa; artık bir “babaeviniz” de yok demektir. Anneler gidince yuva dağılırmış ve gerçekten de “yuvayı dişi kuş kurarmış”…

Annesi giden bir çocuk kaç yaşında olursa olsun; terkedilmiş ve yalnız kalmıştır. Dertleşeceği, akıl alacağı, dizine yatıp ağlayacağı, sevincini boynuna sarılarak paylaşacağı kimseye sahip olamaz artık.

Bu boşluğu; ne eşi, ne çocuğu ne de kardeşi dolduramaz ve bu boşluk sadece kalpte, hafızada, hayalde, rüyada değil, somut olarak yaşadığınız yerde, anne-babanızın evinde de bir uçurum gibi karşınıza serilecek ve artık o uçurumu aşmanız ne kadar zamanınızı alacak kimse, hatta siz bile bilemeyeceksiniz.

En çok da; o boşluğun olduğu şehirde yaşamaya devam edecekseniz, dönüp o tarafa bile bakamayacak, babaevinizde başka bir hayat kurulunca; o evdeki oturma odasının, mutfağın ışığının artık anneniz tarafından yakılmadığını görmemek için yolunuzu değiştirmek zorunda kalacaksınız,

Arabayı parkedecek yer bulamadığınız, üç tur atıp vazgeçtiğiniz o sokaktan her geçişinizde, o apartmanın önünde boş bir park yeri gördüğünüzde sinir olacaksınız.

Anneniz gittikten sonra orada, o apartmanın altında açılan markete kızacaksınız;”neden şimdi neden o zaman değil* Annem ne sevinirdi O varken açılsaydı” diyeceksiniz.

Anneniz varken kendinize O’na yeterince gelemediğinize kızarken, gözleri kapıda eş dost ziyaretleri beklediğinde gelmeyen dost!!!ların şimdi neden geldiğine, neyi merak ettiğine takılıp kalarak sabaha kadar uyuyamayacaksınız.

Bırakın eşi-dostu, evlatlarının bir kısmına da aynı hayretle “şimdi neden geldi”diye bakakalacaksınız.

Anneniz gidince, bir yuvanın nasıl dağılıverdiğine tanık olursunuz. O’nun gitmeden önce dokunmaya kıyamadığı bir çok nesnenin, eşyanın nasıl da gözden düşmüş mahsunca baktığını, canlıymış gibi iç çeke çeke ağladığını gözlemlersiniz. Bu bir solmuş saksı çiçeği de olabilir, bir eski radyo da… Hatta artık dikkatle kurulmayan ve dolayısıyla saat başı çalmayan küskün bir saatte. En çok da resimler,
aynalar, kremler, eldivenler…

Anneniz gittiğinde, sizin de gidecek bir yeriniz olmayacak. O yer varsa da artık bir “yuva”olmayacak.
Neden “” diye adlandırılmışsa!!! Anneniz yoksa bir “babaeviniz” asla olmayacak.
BABAEVİNİZİN DAİMA VAROLMASI İÇİN; ANNELERİNİZE UZUN ÖMÜR DİLEKLERİMLE..

babaevi-saliha-toprak

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ