Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Bağımlılıklar ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyerek başlıyor

Bağımlılıklar ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyerek başlıyor
  • 08 Mart 2017 - 18:19

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, tütün ve alkol başta olmak üzere tüm bağımlılıkların, kişilerin hayat standartlarını düşüren unsurlar olduğunu söyledi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, tütün ve alkol başta olmak üzere tüm bağımlılıkların, kişilerin hayat standartlarını düşüren unsurlar olduğunu söyledi.

– Özdenetimi Çok İyi Sağlamak Gerekiyor –

ASÜ Yeşilay Topluluğunun düzenlediği konferansa katılan Rektör Şahin, özdenetimin önemine değindi ve kişilerin kendilerini tanıması gerektiğini söyledi. Tütün, alkol ve madde bağımlılıklarının gerek sağlık açısından, gerek sosyal yaşam, gerekse ekonomik olarak ne denli tehlikeli sonuçlar doğurduğunun bilindiğini kaydeden ASÜ Rektörü, çağın en önemli bağımlılıklarından birisin de teknoloji bağımlılığı olduğunu kaydetti. Kişileri bazen bir bilgisayar oyunu için saatlerini harcayabildiğini dile getiren Şahin, “Teknoloji bağımlılığı günümüzün en tehlikeli bağımlılıklarından birisidir. Kişilerin kendi özdenetimini iyi sağlaması kurtuluş için önemli bir ayrıntı olabilir. Bir diğer mücadele yöntemi ise dış müdahale, dış yardım olabilir. Hayat ağır bir ders vermeden önce bağımlılıkla alakalı yaşanılan sorunları aşmaya gayret etmeliyiz” dedi.

– Nasihatten Daha Ziyade Örnek Olmalıyız –

Topluluk Danışmanı Doç. Dr. Hüseyin Ünlü ise Yeşilay’ın tarihçesine dair bir sunum yaptı. Osmanlı topraklarının düşman işgali altında olduğu bir dönemde, İngiliz Donanmasına ait gemilerin İstanbul’a kasalarca alkollü içecek getirdiğini ve bunu ücretsiz şekilde Osmanlı gençlerine dağıttığını belirten Ünlü, “Bu işgal sadece toprakların işgali olarak değil, aynı zamanda milli ve manevi değerleri yok etmeye yönelik bir işgaldi. Getirilen bu alkollü içkiler Osmanlı gençlerine dağıtıldı ve kültürel bir emperyalizm gerçekleştirildi. Yeşilay, 1920 yılında, İngilizlerin bedava dağıttıkları alkol başta olmak üzere, bağımlılık yapan tüm maddelerle mücadeleye başladı. O gün ‘Hilal-i Ahmer’ adıyla anılan dernek, bugün Yeşilay olarak hizmetlerini sürdürüyor” dedi. Doç. Ünlü, nasihatten ziyade örnek olmak gerektiğine de dikkat çekti.

– Bağımlılık Fark Edilemeyecek Kadar Sinsi –

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) Formatörü Gülşen Çelebi, “Bağımlılık” konulu konferansını verdi. Zarar görmesine rağmen kişinin bir şeyi terk edememesi halinin bağımlılık olarak adlandırıldığını söyleyen Çelebi, bağımlılık yapan maddelerin vücut sistemini çökerttiğini ve işlemez hale getirdiğini ifade etti. Bağımlılığın fark edilemeyecek kadar sinsi, fark edilince de zincirleri kopartılamayan ağır bir süreç olduğuna dikkat çeken Çelebi, “Tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı gibi türler var. Sihirli bir değnek olsaydı ve kişiler hayatlarını başa döndürme şansına sahip olsalardı, ilk söyleyecekleri şey ‘Keşke başlamasaydım’ olacaktır. Tütün ve alkol başta olmak üzere uyuşturan, uyaran ve hayal gördüren maddeler var. Aksaray’da en çok karşılaşılan maddeler ise bonzai ve esrar” dedi. Bağımlılık döngüsünden söz eden Gülşen Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şey ‘Bir kereden bir şey olmaz’ cümlesiyle başlıyor. Bu döngü sonrasında ‘istersem bırakırım, bu madde bırakılmaz, bırakmak zorundayım, bıraktım, bir daha başlamam’ şeklinde devam ediyor. Burada mühim olan ‘Bir kereden bir şey olmaz’ dememek ve bu maddelere hiç bulaşmamaktır. Merak, haz, sorunlardan kaçma, yaşanılan problemlere çözüm bulma gibi faktörler, bağımlılık nedenleri olarak sıralanabilir.” Çelebi, konuşmasının devamında bağımlılık yapan maddelerin

içeriklerine, vücuda verdiği zararlara, bağımlılıkla mücadele yöntemlerine ve Yeşilay’ın bu manada yaptığı çalışmalara da değindi.

Konferansın sonunda Rektör Şahin, TBM Formatörü Gülşen Çelebi’ye “Teşekkür Beratı” takdim etti..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ