Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Çantasını aratmayan avukata para cezası!

Çantasını aratmayan avukata para cezası!
  • 01.03.2016
  • 1.670 kez okundu

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı adliye kapısında çantasını x ray cihazından geçirmeyen avukatın para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi..

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı adliye kapısında çantasını x ray cihazından geçirmeyen avukat hakkında yazılı emre aykırı hareket etmek suretiyle emre aykırı harekette bulunduğu gerekçesiyle Kabahatler Kanunun 32,maddesi gereğince 219.TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

İdari Yaptırım bürosunca düzenlenen kararda ilgili avukatın adliyeye giriş sırasında çantasını aratmayarak emre aykırı davranışta bulunduğu, bu konunun kolluk tarafından tutulan tutanakla sabit olduğu, PVS Kanunun 9. maddesine göre polisin adliyeye girişte ” Polis, tehlikenin önlenmesi veya bertaraf edilmesi amacıyla güvenliğini sağladığı bina ve tesislere gelenlerin; herhangi bir emir veya karar olmasına bakılmaksızın, üstünü, aracını ve eşyasını teknik cihazlarla, gerektiğinde el ile kontrol etmeye ve aramaya yetkili olduğunu, “kabahat işleyen” avukatın Bu yerlere girmek isteyenler kimliklerini sorulmaksızın ibraz etmek zorunda” olduğunu, çantayı x Ray cihazından geçirmemenin emre aykırı davranış olduğunu, netice itibariyle 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32 maddesi uyarınca ilgili avukat hakkında 100 TL para cezasına , verilen cezanın 2016 yılı yeniden değerleme oranı gözetilerek 2229 TL. olarak belirlenmesine, cezanın istenirse 4 eşit taksitte ödenebilmesine, itiraz edilmeksizin ödendiği takdirde indirim yapılmasına , tebliğe rağmen ödenmediği takdirde 6183 sayılı yasaya göre işlem yapılması için kararın örneğinin defterdarlığa gönderilmesine karar verildiği ibareleri yer aldı.

Karar avukatlık camiasında şaşkınlıkla karşılandı. Konuyu Avukat – Hakim – Savcı omuz omuza grubunda paylaşan Av. İlhan Aslan “Çantamı x ray cihazindan gecirmek istememem nedeniyle hakkımda verilen idari yaptirim kararı. Kabahatım de emre aykırı davranmakmış. ne diyorsunuz sayın meslektaslarim?” sorusuyla konuyu tartışmaya açtı.

Bir avukata emre aykırılıktan para cezası verilmiş olmasının hukukçular arasında epeyce tartışılacağı bekleniyor.

avukat-1

avukat-2

hukukihaber.net

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ