Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

CHP’li vekil Sultanhanı’nın ilçe olması için kanun teklifi verdi

CHP’li vekil Sultanhanı’nın ilçe olması için kanun teklifi verdi
  • 11.08.2016
  • 5.023 kez okundu

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Sultanhanı Kasabası’nın ilçe olması için kanun teklifi verdi..

TBMM’de yaptığı konuşmada da şöyle dedi:

“Aksaray İli Kasabasının elli yıldır ilçe özlemi vardır. Tebriz’den Kayseri’ye, Kayseri’den Konya’ya kadar uzanan tarihî İpek Yolu üzerindedir. Sultan Alâettin Keykubat’ın yaklaşık yedi yüzyıl önce yaptırdığı dünyanın en büyük kervansaraylarından biri burada bulunmaktadır. Kasabaya her yıl 400 bin civarında turist gelmektedir.

Sultanhanı Kasabası 12 bine yaklaşan nüfusuyla ülkemizin en büyük beldelerindendir. Fabrika tesislerinin varlığıyla 20 bine ulaşan bir nüfus hareketliliğinin de merkezi durumundadır. Kasabada 50 adet halı, restorasyon ve konservasyon atölyesi bulunmaktadır. Halı restorasyonunda da Sultanhanı dünyaca ünlenmiştir.

Aksaray il merkezine 45 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı, içinde bulunduğu varlıklarıyla ilçe olmayı hak etmiş bir kasabamızdır. 1953’ten beri belediye durumundadır. Sultanhanı’nın ilçe olması halkın büyük beklentisidir. Bu konuda de vermiş bulunuyoruz. Sultanhanı’nın bir an önce ilçe yapılmasını temenni ediyorum ”dedi..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Veli yumuşak dedi ki:

    Sayın Niğde millet vekilimize çok çok teşekkür ediyorum sultan hanının ilçe olması için katkılarından ötürü inşallah çabaları sonuç verir diyede ümit ediyorum

YORUM YAZ