Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Çiftçi hasada üzgün başladı

Çiftçi hasada üzgün başladı
  • 03 Temmuz 2017 - 14:50

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray İl Başkanı Av. Ali Rıza Toprak yayınladığı basın bildirisinde 2017 hasat dönemine dair açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray İl Başkanı Av. Ali Rıza Toprak yayınladığı basın bildirisinde 2017 hasat dönemine dair açıklamalarda bulundu.

İl Başkanı Toprak açıklamasında şunları kaydetti:

“Çiftçilerimiz arpa ile hasada başladı. Buğday pazarına gelen mahsul henüz hükümet tarafından taban fiyat belirlenmediğinden, buğday pazarı esnafının insafına bırakıldı.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı geleneksel hale getirdiğini belirttiği Hasat Bayramını Kazıcık Tol’da kutladı. Aksaray Valisi Aykut Pekmez Hasat Bayramında Anadolu’nun bize Allah’ın bir lütfu ve atalarımızın mirası olduğunu belirterek tarımsal verimliliğimizi ve kalitemizi artırmamızın gerektiğini belirtti. AKP grup başkanvekili İlknur İnceöz ve AKP’li STK başkanlarının katıldığı Hasat Bayramında nedense hiç kimse, neden taban fiyatlarının açıklanmadığını sormadı. Eli nasırlı, alnı güneş yanıklı çiftçilerimizden çok AKP erkânının bu toplantıya çiftçilerin Hasat Bayramı demek doğru olmasa da Ziraat Odası Başkanımız Hasat Bayramı diyerek gündemi belirledi.

Çiftçilerimiz tarım hasadına başlamadan önce AKP hükümeti arpa, buğday, mısır gibi tarım ürünlerinde ve Karkas Et’te ithalat düzenlemesi yaptı. Yani ithalatı kolaylaştırdı, vergileri indirdi. Yerli üretici yani çiftçilikle ve hayvancılıkla geçinenler bu işe isyan ediyor.  Çiftçilerimizin adına bu işi protesto etmesi yerli üretimi koruması gerekenler bayram yapıyor.

Ülkemizde artı değer çiftçilikle, hayvancılıkla, imalatla artar. İthalatla sorunları çözmeye çalışanlar gerçek üreticileri zarar ettirir, canından bezdirir, iflas ettirir. Türkiye gıdada kendi kendine yeten ülkeler arasında ilk 6’da iken AKP iktidarı döneminde nohuttan kuru fasulyeye, mercimekten buğdaya, koyun keçiden danaya her şeyimiz dışarıdan gelir oldu. Üstelikte Rusya’dan Çin’e, Kanada’dan Brezilya’ya, Hollanda’dan Avustralya’ya her ülkeden tarım ürünü ve canlı hayvan ithal etmeye başladık. Temel gıdada dışa bağlı olduk.

Eli nasırlı, alnı güneş yanıklı emeğiyle geçinen çiftçinin Hasat Bayramını kutluyoruz. Bu zor koşullar altında da olsa bol ve bereketli bir yıl geçirmelerini diliyoruz.”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ