Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

Çiftçi ve üreticinin sorunlarını meclise taşıdı

Çiftçi ve üreticinin sorunlarını meclise taşıdı
  • 05 Kasım 2021

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda çiftçi ve üreticilerin sorunlarını gündeme getirerek, çözüme yönelik adım atılması çağrısında bulundu.

Çiftçinin artan döviz fiyatları karşısında sıkıntı içerisinde olduğuna dikkat çeken Aksaray Milletvekili, iktidar partisinin çiftçiye, üreticiye yönelik acil adım atması gerektiğini, aksi halde ekmek fiyatlarının 4 TL’ye yükselebileceğini söyledi.

Erel TBMM Genel Kurulu’nda şu ifadeleri kullandı:

“Zamları bir kere ötelersiniz, iki kere ötelersiniz ama daha sonra benzinde olduğu gibi bir kerede dünyanın zammını vatandaşın omuzlarına yüklersiniz. Kuru üzümde, kuru incirde, çeltikte, yer fıstığında sorunlar bitmiyor. Hâlbuki ülkemiz, kuru üzüm, kuru incir üretiminde ihracat liderliğini oynuyor ancak fiyatlarımız geçen yılla aynı olarak belirleniyor. Yani iktidar, dünyada lider olduğumuz ürünlerde üretim yapanları, üretime küstürmek için elinden geleni yapıyor. Yer fıstığı ise daha beter bir durumda. Geçen yıl 9 TL ile 12 TL civarında olan fiyat, bu yıl 8 TL civarında. Yer fıstığının, Toprak Mahsulleri Ofisi görev kapsamında olmaması da üretim planının yapılmamasına neden oldu. Bakın, kışlık ekim dönemindeyiz. Çiftçimizin, üreticimizin desteğe ihtiyacı var.”

Aynı politika ile devam edildiği takdirde yakın zamanda ekmeğin 4 TL’den satılacağını ifada eren Erel, “Bu sene kimse buğday ekemiyor. Çiftçiler kuraklık ve yüksek maliyetlerden dolayı hep mercimek ekti. Allah korusun, gelecek sene biz ekmeği belki tanesi 6-7 liradan yiyeceğiz. Biliyoruz, artan girdi maliyetlerine artık dayanamıyorsunuz; biliyoruz, borçlarınız nedeniyle traktörünüzden, evinizden hatta tarlanızdan oluyorsunuz, biliyoruz; ekemiyorsunuz, biçemiyorsunuz; biliyoruz, dolar 10 liraya, mazot 8,5 liraya, gübre 4 bin 500 liraya dayandı, dap ve üre fiyatları 8 bin-9 bin arasında geziniyor. Üreticiye yönelik acil adım atması gerekiyor” dedi.

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ