Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

‘Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışması ön eleme sınavı yapıldı

‘Çobanlar Yarışıyor’ bilgi yarışması ön eleme sınavı yapıldı
  • 03.03.2019
  • 511 kez okundu

Türkiye’de sadece Aksaray’da yapılan ve bu yıl yedincisi düzenlenecek olan “Çobanlar Yarışıyor” isimli yarışmanın finalistlerini belirlemek için ön eleme sınavı yapıldı.

58 çoban yarışmaya başvurmuş ama yarışmaya 37 kişi katılmıştır. Sınav 20 adet çoktan seçmeli, 10 adet doğru yanlış şeklindedir. Ön eleme sınavında dereceye giren 8 kişi 14 Martta yapılacak olan final yarışmasına hak kazandı. Kıyasıya geçen ön eleme sınavında aynı puanı alan yarışmacılar arasında altıncı yedinci ve sekizinci olan kişiler Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut AKTÜRK’ün çektiği kura ile belirlendi. Finale kalan yarışmacılara derecelerine göre belirli miktarlarda ödüller verilecek. Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen ön eleme sınavı, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilmektedir.

Konuyla ilgili bilgiler veren Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent SAKLAV amaçlarının çobanlığı geliştirmek ve çobanlara eğitim vermek olduğunu belirtti. Bülent SAKLAV, “Türkiye’de sadece Aksaray’da düzenlenen ve bu yıl yedincisini düzenlediğimiz ‘Çobanlar Yarışıyor’ isimli programdayız. Çobanlığa dikkat çekmek, çobanların sıkıntılarını dile getirmek, çobanlığın da bir meslek olduğunu ve çobanların da bir şey üretebildiğini, yapabildiğini göstermek ve onların hayvansal üretim için vazgeçilmez bir unsur olduğunu göstermek amacı ile böyle bir program düzenliyoruz. Amacımız bu yarışma sayesinde çobanlarımızın koyuncukla ilgili kitaplar okumasını ve kendilerini geliştirmesini sağlamaktır.’’ dedi.

Çobanlar ise yarışmaya katıldıkları için heyecanlı olduklarını belirterek, amaçlarının hem yarışmak, hem de yeni bir şeyler öğrenmek olduğunu söylediler..

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ