Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

Çobanlar Yarışıyor bilgi yarışmasının 5’incisi düzenlendi

Çobanlar Yarışıyor bilgi yarışmasının 5’incisi düzenlendi
  • 25.02.2017
  • 1.205 kez okundu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgi yarışmasında, 8 çoban meslekleriyle ilgili soruları doğu cevaplamak için yarıştı..

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgi yarışmasında, 8 çoban meslekleriyle ilgili soruları doğu cevaplamak için yarıştı.

Aksaray Valisi Aykut Pekmez, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, Aksaray’ın hayvancılıkta önemli bir merkez haline geldiğini söyledi.

Düzenlenen yarışmanın sadece Türkiye’de sadece Aksaray’da düzenlendiğini ifade eden Pekmez, “Aksaray son 15 yıl içerisinde tarım ve hayvancılık konusunda devletin teşvikleriyle beraber tarımda önemli mesafeler kaydetti. Aksaray, 190 bin büyükbaş, 560 bine yakın küçükbaş hayvan varlığıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlamakta. Bugünde hayvancılığın gelişmesindeki en önemli etkenlerinden birisi olan çobanlarımızın yarışması yapılacak. Yarışma kapsamında 8 çobanımız yarışacak. Bir araya gelmemizi sağlayan bir organizasyon olmuş. Yarışmacılara başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Mahmut Aktürk ise yarışmaya 100 katılımcı ile başladıklarını ön eleme sonucunda 8 yarışmacının finale kaldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bu yarışma bizim için çok önemli. Hayatın her alanında olduğu gibi küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de eğitimin önemli olduğunu düşünüyoruz. Üretim ve verimin arttırılması, sağlıklı gıdanın üretilmesi için küçükbaş hayvan üreticilerine eğitim veriyoruz. Eğitim sonunda da böyle bir yarışma ile onları ödüllendirmiş oluyoruz. Çoban kimdir nedir, çobanla ilgili algıların kaldırılmasını hedefledik.”

Konuşmaların ardından, çobanlara meslekleriyle ilgili 15 soru soruldu. Yarışmada sorulara doğru yanıtlar vererek birinci olan Osman Bektik’e 4 bin, ikinci olan Ahmet Derin’e 3 bin, Mehmet Talay’a ise 2 bin lira para ödülü verildi. Ayrıca diğer 5 yarışmacıya da yarım altın hediye edildi. Aksaray Valisi Pekmez’e ise günün anlamına uygun olarak çoban kepeneği giydirildi. Törene İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ