Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,77 / Satış: 6,79
€ EURO → Alış: 7,35 / Satış: 7,38

Çocuk ve Resim

Saliha TOPRAK
Saliha TOPRAK - saliha-toprak@hotmail.com
  • 05.06.2018
  • 2.888 kez okundu

Öğretmenliğim boyunca ve şimdi sanat hayatıyla uğraşırken tanık oldum ki; çocuk ve resim birbiriyle çok bağlantılı. Çocuklar taklit yetenekleriyle iki yaşından itibaren kağıda karalamalar yaparken çok eğlenirler. Zeka gelişiminde ve zeka ölçümünde, psikolojik sıkıntılarının çözümünde de resim bir numaralı araçtır. Hatta bize fiziksel hastalıklarının keşfedilmesinde bile resimle “imdat” diyebilirler. Örneğin köyde bir öğrencim vardı. Üçüncü sınıf okutuyordum. Yaptığı resimlerde, insanların kulaklarını çok büyük çizdiğini gördüm. Çocuğa daha dikkatli yaklaştım. Arkasından sessizce adını söylediğimde , bana tepki vermediğini gördüm. Yani çocuk yüz yüze iken dudak okuyordu. Ama normal çocuklar gibi duyamıyordu. Durumu velisine bildirdim. Yüksek işitme engeli olduğu saptandı…

Çocukların resimlerinden O’ nun yaşamı veya hayalleri ile bilgiye ulaşılması çok kolaydır. Psikologlar da bu yöntemi kullanır. Mesela yeni doğan kardeşi uzağa çizer. Kıskançlığını resimde okuyabilirsiniz. Evde şiddet uygulayan babasının ellerini çizmeyen resimler yaptığını görmeniz mümkündür.

Çocuklar; resimlerinin beğenilmesi kaygısı taşımadığı için çok özgür ve özgün resim yaparlar. Örneğin Picasso; soyut resme çocuk resimlerini inceledikten sonra geçmiştir.

Çocukları gerçek anlamıyla ve bütünüyle tanımada, çizdikleri resimler çok büyük değer taşırlar.

Gaugen de çocuklara şöyle seslenmiştir : “İçindeki Zeka Koşuluyla ne İstersen Çiz.”

Onlar, öyle güzel anlatımlar yerleştirirler ki o beyaz kağıtlara, onların minik elleriyle , o çocuğun anlattıkları ile sizin bilmediğiniz bir dünyanın kapısı aralanır. Onların ruh hallerini ve zekasını alkışlamak istersiniz.

O halde bıraktırın o elektronik cihazları. Sussun oyalansın diye; ellerine oyun açıp verdiğiniz cep telefonlarını, tabletleri, zararlı cihazları!

Şimdi gidin bir resim defteri ve çeşitli boyalar alın. Korkmayın üstleri kirlenmez. Önlük tutun. Sonra bakın onları iç dünyalarına. Kim bilir size neler anlatacaklar. Sizin hiç bilmediğiniz, tanımadığınız , anlamadığınız hastalıkları, sıkıntıları, istekleri nelermiş?

Ayrıca çok da güzel zaman geçirdiklerini göreceksiniz.

SANATLA KALINIZ… İYİ TATİLLER ÇOCUKLAR…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ