Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,51 / Satış: 7,54
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,89

Çocuklarda alerjik hastalıklara dikkat

Çocuklarda alerjik hastalıklara dikkat
  • 14 Nisan 2017 - 00:04

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Özdemir, mevsimsel geçişlerin bebekler ve çocuklar için hastalıklara kapı araladığını söyledi.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Özdemir, mevsimsel geçişlerin bebekler ve çocuklar için hastalıklara kapı araladığını söyledi.

Dr. Özdemir; “Bahar mevsimini yaşadığımız bugünler yazın müjdecisi olduğu kadar çocuklar açısından dikkatli olmamız gereken bir zamandır. Havaların ısınmasıyla birlikte çevre koşulları da değişmekte, virüs, parazit ve bakteriler de artmaktadır” dedi.

         Alerjiye dikkat

AEAH Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Özdemir;  “Mevsim geçişleri nedeniyle grip, nezle ve farenjit, bronşit gibi üst  ve alt solunum yolu enfeksiyonları yanısıra,  havada polen, toz ve rüzgarın artışına bağlı olarak çocuklarda, halsizlik, iştahsızlık, hapşırma, burunda akıntı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı ve alerjik rinit  (saman nezlesi) gibi alerjik hastalıklara sık rastlarız. Göz nezlesi olarak bilinen alerjik konjonktivite de bahar aylarında sık görülür. Gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma ve batma hissi alerjik konjonktiviten belirtileridir. İltihaplı göz akıntıları enfeksiyon belirtisi olup mutlaka göz doktoru tarafından muayene edilmelidir” dedi.

Alerjinin en iyi tedavisi alerjen olan etken polenlerden kaçınmak olduğunu ifade eden Dr. Özdemir; “Alerjen etkenin saptanamadığı veya kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda hafif şikayetleri olan hastalarda antihistaminik ilaçlar, daha ciddi ve inatçı vakalarda burun yolundan uygulanan steroid içeren burun spreyleri kullanılabilir. Bu ilaçlar çeşitli yan etkileri olan ilaçlardır ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bir haftadan fazla devam eden balgamlı öksürük, koyu renkli burun akıntısı ve yüksek ateş durumunda mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. Gerekli tetkikler yapılıp uygun tedaviye başlanmalıdır” dedi.

Bahar yorgunluğu çocuklarda da olabilir

Mevsim geçişleri, genelde erişkinlerin en çok şikayet ettiği, bahar yorgunluğu çocuklarda da olabilir. Yeterli gece uykusunu olmayan çocuklar da okul başarısında düşme ve kronik yorgunluk belirtileri de gözlenir.

         Çocuklara mevsimine uygun giysiler giydirin

Dr. Özdemir; “Çocukların bu dönemde mevsime uygun ve terletmeyen giysiler giymesi gerekir. Yoğurt ve kefir gibi besinler, içerdiği probiyotikler sayesinde barsak florasını güçlendirir. Başta ishaller olmak üzere pek çok enfeksiyon hastalığından korunmayı sağlar. Taze meyve ve sebzeler önemli C vitamini kaynaklarıdır. Çocuklar C vitaminini de sık tüketmelidir. D vitamini de enfeksiyonlardan korunmayı sağlar, Bol sıvı almalı ve enfeksiyon şüphesi varsa sık sık ellerinin yıkanması gerekmektedir. İyi ve dengeli beslenme her dönemde bağışıklık sistemini güçlendirir” dedi.

AEAH Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Özdemir, son olarak bahar güneşinden hem kendimizi hem de çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Günde yarım saatte olsa güneşten direkt olarak faydalanalım dedi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ