Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,62 / Satış: 7,65
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Coğlakı’da Değirmen Vardı…

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
  • 30.03.2017
  • 1.781 kez okundu

Geçenlerde Musa Altınok ağabeyimle sohbet ederken, Coğlakı’da Süleyman Emek’in değirmenine ait fotoğrafı temin edebileceğinden bahsetti. Sağ olsun dediği gibi kısa sürede de fotoğrafın bir kopyasını benim için İrfan Emek abiden aldı. Bugün bu fotoğrafla birlikte değirmenden kısaca bahsetmek isterim.

Merhum F.Z. Perek 14.10.1996 tarihli bir sohbetini kitabına aktarmış. Biz de öncelikle bu yazıyı aynen aktaralım:

“İlk ne zaman yapıldığını bilmiyoruz. Kalınlar değirmeni uzak düştüğünden Colakı’nin son kısmına değirmen yapılmış. Ulu ırmağın İğneci kolunun suyu ile dönerdi. İlk şekli eski değirmenler tarzında idi: Ağaç oluktan inen su ile, aşağıda ağaçtan yapılmış pervane ve üzerindeki yuvarlak taşı döndürmek suretiyle çalışırdı. Sonradan bir dönemde iki taş yapıldı. Değirmen o şekilde daha fazla üre-time geçmiş oldu.İlk kimin malı olduğunu bilmiyoruz. Sonradan Konya’da Mevlevilerin malı olduğu bilinmektedir. Belki de ta ilk başta Mevlevi’lerin idi, veya belki ilk sahibi tarafından Mevlevi Dergahına vakfedildi. Bir zaman da Hatipzadelerden Hacı Esat tarafından işletildiği bilinmektedir. Sonradan Mamasın barajı yapılınca su azaldı. Kışın su vermediler. Su barajda birikti, yazın verilen su da yetmedi. Değirmen işlemez hale geldi. Satıldı, yerine ev yapıldı”.

Yine aynı kitapta (Büyük Devrim Çağında Aksaray) Mehmet Emin Perek’ten

Değirmen Üzerıne Not başlığı altında birkaç bilgi daha aktarılıyor:

Bir aralık değirmen yeri ihale ile satıldı. Orası Süleyman Emek tarafından yaptırıldı. Eskiden orası hali değirmen idi. Değirmen olarak bir müddet çalıştı. Değirmeni Süleyman Emek yaptırdı. Bir müddet çalıştı. Süleyman Emeğ’in değirmeni olarak meşhur oldu. Modern elektrikle çalışan değirmenler ve özellikle Azmi Milli çıkınca eski değirmenler çalışmadı. Bu arada Colaki’nin başındaki değirmen de çalışmadı. Kapandı, yıkıldı. Süleyman Emek’in mirasçıları tarafından da değirmenin mülkiyeti, harap durumda iken satıldı ve yıkıldı”.

Bu vesile ile hem Süleyman Emek’i hem de bu notları derleyip bizlere ulaştıran Faruk Zeki Perek’i rahmetle andık. Fatihalar hediye edip etmemek artık tamamen size kalmış. Dünya kısa. Hem de çok kısa. Yaptığınız güzel işler kalıyor ve hatırla yad ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ