Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Dersi bizzat saha çalışanlarının vermesi mümkün olabilir

Dersi bizzat saha çalışanlarının vermesi mümkün olabilir
  • 08 Kasım 2016 - 14:08

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin Aksaray Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Hamit Özkök ve Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ahmet Koçaş’ı makamlarında ziyaret etti..

Teorik bilginin önemine dikkat çeken ancak, bir de tecrübe denilen bir gerçek olduğunu belirten Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, üniversitede öğrencilere verilen derslerin bir kısmının, bizzat saha çalışanlarınca sunulmasını mümkün hale getirme arzusunda olduklarını kaydetti.

– Bazen Gerçekler Kâğıtlarda Yazılı Olanlar Gibi Olmayabilir –

Rektör Şahin Aksaray Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Hamit Özkök ve Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ahmet Koçaş’ı makamlarında ziyaret etti. Her iki kurumun da şehir için çok önemli çalışmalar yaptıklarını, üniversite olarak bu çalışmalara mümkün olan her desteği vermeye hazır olduklarını ileten Şahin, önemli bir projeden söz etti. Anlayışların kolay değişmediğini ama karşılıklı etkileşimle mutlaka değişebileceğini ifade eden Prof. Şahin, “Teorik bilginin önemi yadsınamaz ama bir de tecrübe var. Sanayicilerimiz tecrübenin içinden geliyor. Bazı dersleri bizzat sanayicinin vermesini mümkün hale getirebiliriz. Sanayici üniversiteye gelsin, iş koluna ilişkin tecrübelerini, yaşadığı sıkıntıları, sorunları nasıl aştığını, işini nasıl kurduğunu anlatsın. Çünkü gerçekler bazen kâğıt üzerindeki gibi olmaz; gerçek hayat farklı olabilir. Bir ölüm, bir iflas, bir hastalık veya 15 Temmuz’da olduğu gibi bir darbe… Gerçekler, kâğıt üzerinde bahsedilen planları altüst edebilir. İşte, bu tecrübeler öğrencilere çok değerli bilgiler kazandırır kanaatindeyim” dedi. Üniversitenin el atması gereken her konuya eğilmeye gayret ettiklerini de söyleyen Rektör Şahin, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yaklaşık 1,5 yıl içinde, Aksaray’ı merkeze alan pek çok çalışma yaptık. Elbette bu çalışmalara yenilerini ekleyebiliriz ve ortaya daha iyi çalışmalar çıkabilir. ASÜ tek başına; Valilik olmadan, Belediye olmadan, ATSO olmadan, Borsa olmadan, paydaşları olmadan bir şey yapamaz. Güzel işleri hep birlikte ortaya çıkarabiliriz. Aksaray son derece güzel bir hava yakalamış durumda. Beraber iş yapma kültürünün artarak devam etmesini arzu ediyoruz ve bu yönde çalışıyoruz.”

– “Evrensel Düşünen Yereli Gözeten” Sloganına Sahip Çıkıyoruz –

ATB Başkanı Hamit Özkök ise ziyaretin kendilerini memnun ettiğini belirterek, “ATB-ASÜ işbirliği çerçevesinde yapmamız gerekenleri ve eksiklerimizi karşılıklı şekilde görüşüyoruz. Biz ASÜ’nün akademik potansiyelinden daha ciddi biçimde yararlanmak ve Aksaray’ımızın tarım sektörüne ilişkin projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Üniversitemizin ‘Evrensel düşünen yereli gözeten’ diye bir sloganı var. Bu slogana biz de sahip çıkıyoruz. Sayın Rektörümüzü şehrin tüm dinamikleriyle kol kola görmek bizleri memnun ediyor. İşbirliklerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. ATSO Başkanı Ahmet Koçaş ise şunları söyledi: “Üniversitemizle uyum içinde çalışıyoruz. Üniversite-Sanayi işbirliğini önemsiyoruz ve bu hususta önemli gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. OSB’deki üretim tesislerimize artık öğrenciler hocalarıyla birlikte geliyor ve ilgili dersi üretim alanında işliyor. Bu bizleri memnun ediyor. Öğrencilerin teorik bilgiyi, OSB’de pratik olarak tanıması hem kendi mesleki gelişimleri için, hem de bizlerin arzu ettiği nitelikli eleman açığını kapatmak için önemli. Biz bu tabloyu özlemiştik ve çok önemsiyoruz. Sayın Rektörümüzü her zaman yanımızda buluyoruz. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Biz onu Aksaraylı görüyoruz ve beraberce şehrimiz için hizmet üretmeye devam ediyoruz.”

Gerçekleştirilen ziyaretlere her iki kurumun yöneticileri de iştirak etti ve projelerin detaylarına dair istişarelerde bulunuldu..

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ