Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Dirilişten kuruluşa Osmanlı Beyliği

Dirilişten kuruluşa Osmanlı Beyliği
  • 17.10.2016
  • 1.500 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Akın, Diriliş Dizisi’nden hareketle, Osmanlı Beyliğinin kuruluşu ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemi hakkındaki yaygın kanaatler ve tartışmalar üzerine bir sunum gerçekleştirdi..

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Felsefe Toplantılarının 44’üncüsü gerçekleştirildi.

Fakülte Konferans Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Prof. Dr. Bahadır Akın, diziyi çekmenin heyecan verici bir yanı olduğu gibi, bir de tarihi gerçekler ve kurgunun oturması gereken bir iskelet olduğunu belirtti.

13’üncü yüzyılın başlarının Anadolu Selçuklu Devleti’nin yükseldiği zamanlar olduğuna değinen Akın, “Özellikle Alâeddin Keykubat zamanında zirveye çıkılan zamanlardır. Keykubat’ın ölümünün ardından ise Anadolu Selçuklu Devleti’nde ciddi problemler ortaya çıkıyor. Dizide bir Süleyman Şah var. Aslında tarihte de böyle birisi var ama dizinin yansıttığı dönemde böyle birisi yok. Bir de Süleyman Şah’ın suda boğulması meselesi var. Suda boğulan kişi Birinci Kılıçarslan’dır. Burada şöyle bir durum oluşuyor; Süleyman Şah isminde birisi var ama suda boğulmuyor; suda boğulan birisi var o da Kılıçarslan. Peki, Osmanlıların dedesi olan Süleyman Şah kim?” dedi. Bunun muhtemelen üçüncü bir şahıs olabileceğine dikkat çeken Prof. Bahadır Akın, “şöyle devam etti:

“Tarihi kaynaklara bakıldığında, o dönemde Süleyman Şah diye, Süleyman Bey diye, Süleyman Alp diye herhangi birisine en ufak bir atıfta bulunulmuyor. Bu isim 1400’lerde, yani 15’inci yüzyılın Osmanlı kroniklerinde görülen bir isim.

Prof. Akın, konuşmasının son bölümünde kendisini dinleyen öğrenci ve akademisyenlerden gelen soruları yanıtladı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ