Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Dünya’ya hâkim olmanın yolu turizmden geçer

Dünya’ya hâkim olmanın yolu turizmden geçer
  • 20.04.2016
  • 1.235 kez okundu

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mete Sezgin, Türkiye’de turizmin pazarlanabilir ve ticari gelir elde edilebilir manada gelişiminin 1950’li yıllara dayandığını söyledi..

– Günümüzde Üç Şeye Sahip Olan Dünyaya Hâkim Olur –

Aksaray Valiliği ile Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliğinde, “” kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen “?” konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Mete Sezgin, dünyaya hâkim olmanın yolunun turizmden geçtiğini belirtti. Bilgi-teknoloji sektörü, yiyecek-içecek sektörü ve eğlence-sinema sektörüne sahip olanların dünyaya hâkim olabileceğini dile getiren Doç. Sezgin, “Günümüzde teknoloji olmadan hiçbir şey olmuyor ve ilerleyiş teknolojiye bağlıdır. Yiyecek-içecek sektörü de tüm insanları yakından ilgilendiren kavramlardır. Dünyada marka değeri en yüksek şirket, herkesin de bildiği bir içecek firmasıdır. Diğer taraftan eğlence ve sinema sektörü yine turizm için büyük önem teşkil ediyor. Pek çok ülke, film teknolojilerini bünyesinde barındıran stüdyoları ve tema parkları dünyaya sunuyor. Aslında dünyaya hâkim olmanın yolu turizmden geçiyor” dedi.

– Misafirperverlik-Mimari-Mutfak Kavramları Ön Planda –

Turizmin insanlıkla birlikte var olduğunu İlkçağdaki merak, sonrasındaki din ve sağlık faktörlerine bağlayarak anlatan Sezgin, “Turizmin gelişimi Sanayi Devrimi ile başlar. Bu manada 1800’lü yıllarda, 570 kişilik bir kafile iki şerir arasında ticari turizm maksatlı taşınmıştır” dedi. Sözlerine, Türkiye’deki gelişim sürecini anlatarak devam eden Mete Sezgin, gelişim süreçlerinde öne çıkan kavramlardan şu şekilde bahsetti: “Pazarlamayla birlikte turizmin gelişimi Türkiye’de 1950’li yıllara dayanıyor. Bu süreçte deniz turizmi ön plana çıkıyor; yüzyıllardır deniz olmasına rağmen deniz turizminin geçmişi henüz 60-70 yıl civarındadır. O dönemde “Deniz-kum-güneş-sessizlik” anlayışı ortaya çıkıyor. 1980’li yıllarda ise “Kadın-kumar-kadeh” kavramlarının ön planda olduğu görülüyor ancak, bu dönem turizmin bozulduğu bir dönemdir ve çeşitli kanunlarla birtakım düzenlemeler yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz dönemde, yani 2000’lerden sonra “Misafirperverlik-mimari-mutfak” kavramları üzerinde bir turizm algısı söz konusu” dedi.

Konferansı İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, akademisyenler ve öğrenciler takip etti. Dekan Bakırtaş, sunumun ardından Doç. Dr. Mete Sezgin’e “Teşekkür Beratı” takdim etti..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ