Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Embriyo transferi saha uygulamaları yaygınlaşıyor

Embriyo transferi saha uygulamaları yaygınlaşıyor
  • 08 Şubat 2019

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, embriyo transferi uygulamalarının giderek yaygınlaşması adına çalıştıklarını söyledi.

Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Başkanı Bekir Kayan’ı ziyaret eden ASÜ Rektörü, Türkiye’nin et ihtiyacı konusunda dışa bağımlılığının azaltılmasının, nitelikli ırklar elde etmekle mümkün olabileceğini ifade etti.

Bu kapsamda embriyo transfer uygulamalarına dair bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Şahin, “Üniversiteler bazında Türkiye’de ilk kez ASÜ’de kurulan Embriyo Transferi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, hayvancılıkta dışa bağımlılığı azaltmak için saha uygulamaları gerçekleştiriyor. Proje, sahada uygulama bakımından da önem arz ediyor. Büyük işletmeler konuya ilgi göstermeye başladı” dedi.

Şahin, kısa süre içerisinde Merkeze suni tohumlama laboratuvarı da kurulacağını, burada büyükbaş-küçükbaş hayvanlar ile balıklara yönelik üreme çalışmaları yapılarak eğitimlerin verileceğini kaydetti.

ADSYB Başkanı Bekir Kayan da, embriyo transferine dair uygulamanın kendilerini de memnun ettiğini belirterek, “Sayın Rektörümüze ziyareti münasebetiyle teşekkür ediyoruz” dedi. Ziyarette, Rektör Şahin’e, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Muhammet Gümüşsoy da eşlik etti..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ