Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Geleneksel El Sanatları gelecek kuşaklara aktarılıyor

Geleneksel El Sanatları gelecek kuşaklara aktarılıyor
  • 10.12.2015
  • 1.549 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinde Ağaçören Halk Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde 24 Haziran – 8 Aralık 2015 tarihleri arasında bayanlara yönelik açılan 552 saatlik “Kırkyama Kursu” tamamlandı. Ağaçören İlçesinde düzenlenen törende kursiyerlere sertifikaları verildi..

Sertifika töreni öncesinde kurs boyunca üretilen ürünlerin sergisi açıldı. Serginin açılışı Vali Şeref Atakl’nın eşi Adile Ataklı Hanımefendi, Ağaçören Kaymakamı Erkan Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve kursiyerlerin katılımıyla yapıldı.

Sergi açılışından sonra Geleneksel Türk El Sanatları içerisinde önemli bir yer tutan ve gelecek nesillere aktarılması için düzenlenen kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

-Geleneksel el sanatlarımız kuşaktan kuşağa aktarılmalı

Vali Şeref Atakl’nın eşi Adile Ataklı Hanımefendi, Ağaçören, Gülağaç, Taşpınar, Sultanhanı ve diğer bir çok bölgede başta halıcılık olmak üzere geleneksel el sanatlarının Aksaray kültürünün en önemli öğesi olduğunu söyledi.

Bu ve buna benzer kültür ögelerinin geçmişle gelecek arasında güçlü bir bağ kurduğunu ve kuşaktan kuşağa aktarılarak mutlaka yaşatılması gerektiğini belirten Adile Ataklı, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinde Ağaçören Halk Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde açılan Kırkyama Kursu’nun sosyal ve kültürel yönden önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Kurs eğitmeni Ayşegül Sert ve kursa katılan bayanları tebrik eden Ataklı, Türk süsleme sanatı içerisinde farklı bir yeri olan Kırkyama Kursu’nun Ağaçören’de açılmasına destek olan kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kırkyama Kursu’na katılan kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ