Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,80 / Satış: 10,85

Geleneksel su kabağı süsleme sanatı yaşatılıyor

Geleneksel su kabağı süsleme sanatı yaşatılıyor
  • 13 Ekim 2021

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızdan su kabağı süsleme sanatı Aksaray Belediyesi tarafından Zinciriye Medresesi’nde yaşatılıyor.

Ülkemizin her yerinde kolaylıkla üretilen su kabakları gerçekleştirilen birçok aşamanın ardından üzerlerine desenler çizilerek sanata dönüştürülüyor. Aksaray Belediyesi kaybolmaya yüz tutmuş birçok sanat dalını yaşatabilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Daha önce birçok kurs düzenleyen Aksaray Belediyesi’nin düzenlediği kurslar yoğun ilgi görüyor kurslara katılanlar hem kültürel mirasın yaşamasına katkı sunarken diğer yandan aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Hasat edilen su kabakları aşamalardan geçerek yıkanıyor, kurutuluyor, içi temizlendikten sonra sanatkârlar tarafından üzerlerine motifler çizildikten sonra ince uçlu matkaplarla çizilen desenlerin üzeri renkli boncuklarla kaplanıyor son aşamaya gelindiğinde üzerine ince bir vernik atılan su kabaklarının içerisine lamba yerleştirilerek sunuma hazır hale getiriliyor.

Zinciriye Medresesi içerisinde su kabağı süsleme kursuna katılan kursiyerler dijitalleşen dünyada birçok sanatın kaybolmaya yüz tuttuğunu bu tip aktivitelerin hem kültürümüzün yaşatılmasına hem de hoşça vakit geçirmelerine katkı sağladığını bu imkânı sunan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e teşekkür ettiklerini söylediler.

Başta kadın aktivite merkezlerinde olmak üzere Aksaray Belediyesi tarafından birçok noktada düzenlenen kurslar sanat severler tarafından memnuniyetle karşılanıyor..

blank blank

blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ