Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Gizlenen Hastalık

Mazlum YILMAZ
Mazlum YILMAZ - mazlumyilmaz@hotmail.com
  • 12 Ağustos 2021 - 12:44

Derde düşen derman arar. Bazen de hastalığını gizlemeyi tercih eder. Birkaç farklı nedenden dolayı gizler insanoğlu hastalığını. Bunlardan birisi de kendisine “sağlıksız” denilmesini önlemek içindir. Fakat ne kadar gizlense de bir yerden patlak verir, bir şekilde duyulur.

Günümüzde birçok insan hastalığını gizliyor. Eleştirilmekten korkan insanlar ayıplandığını bilmiyor, zira bu da başka bir hastalıktır. Ayıplayanlar da yüze karşı değil de kişinin arkasından gösteriyor bu tepkisini. Yüzüne denmeyen, kulağına gelmeyen eleştiriler de utanmazı iyice arsız ediyor.

Etrafımıza biraz daha baktığımızda göreceğiz ki normal gibi görünenlerin çoğu hasta. Biraz da kendimizi incelersek yine tuhaflığın farklı boyutunu göreceğiz. Objektif bakmayı becerebilirsek kendimizin de gizli birer hasta olduğumuz çıkacak ortaya.

Biz ya da başkaları neden hasta olsun ki? Değil mi? Durup dururken nereden çıkıyor bu hastalık. Fakat durum öyle değil.

Kibir, inkar gibi durumlar başkaları tarafından daha net fark edilen ama belli bir zamana kadar gizli kalan birer hastalıktır. Masumiyet, nezaket, zarafet temsilcisi gibi görünenlerin ufak bir tartışmada canavara dönmesi ise o vakte kazar gizlenen durumdur. Zor durumda ortaya çıkar insanın karakteri ya da kalitesi belki de kalibresi.

Kendi hatalarımız söz konusu olunca avukat cüppesini giyip öyle bir savunma yapıyoruz ki toz kondurmuyoruz yaptıklarımıza, söylediklerimize hatta düşündüklerimize. Hatayı başkası yaptıysa bu defa da ağır ceza hakiminin makamını işgal edip cezalardan ceza beğendiriyoruz. Başkasının bir hatası olunca kırk katır ya da kırk satırdan başka akla bir şey gelmezken kendi hatalarımızda deveyi pire olarak görün diyoruz.

Büyük bile sayılmayan makamlara gelince küçülen insan sayısı az mıdır? Adaletle hükmetmesi gerekenler, kendi yakınlarına gelince hakkaniyet tanımıyor çoğu zaman.

Daha nice misaller, daha nice marazlar var. Lafın tamamı deliye anlatılır derler, o yüzden kısa kesiyorum.

Sözlerimiz Ebubekir gibi işlerimiz Ebucehil gibi olmasın. Anlattıklarımız Musa’ya; yaptıklarımız Firavuna benzemesin. İşi biat edene değil hak edene verelim. Adaletin içine edenlerin bizler de yüzlerine tükürelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ