Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,71 / Satış: 5,73
€ EURO → Alış: 6,32 / Satış: 6,35

Hayvan terminalinde Aksaray Pilot bölge oldu

Hayvan terminalinde Aksaray Pilot bölge oldu
  • 24.02.2016
  • 1.359 kez okundu

Türkiye genelinde Hayvan terminalinde Pilot bölge Aksaray oldu..

TOBB Borsalar Konsey Toplantısına katılan Başkanı Hamit Özkök, Aksaray’a kazandırılan Tarım Ticaret Merkezinin yanında yapılacağını belirterek, 8 il’ e yapılacak olan Hayvan Terminalinin biriside Aksaray olacağını ifade etti.

Tarım Ticaret ihtisas merkezi alanına yapılacak olan hayvan terminali Türkiye de plot bölge olacak, Uluslar arası ve şehirler arası hayvan nakillerinde üreticiler, celepler, çiftçiler, yetiştiriciler hayvanlarını buraya getirerek hayvanlarının sağlıklı, hijyenik ortamda dinlenmesini ve nakil edilmesini sağlayacak.

Türkiye odalar ve borsalar birliği ev sahipliğinde TOBB Ticaret Borsaları konsey toplantısı düzenlendi. Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Meclis ve TOBB Konsey Üyesi Mehmet Ekici ile konsey üyelerinin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de 23 Şubat 2016 Salı günü gerçekleştirildi.

Konu ile alakalı bir açıklama yapan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ” Ülkemizde istihdama baktığımızda 2015 verilerine göre; %51’i hizmet sektöründe, %8 ‘i inşaat sektöründe, %20’si sanayi sektöründe, %22’si tarım sektöründe yerini almıştır.

Aksaray nüfusunun yüzde 79’unu tarım ve hayvancılık sektöründe yerini almıştır. Buna istinaden biz yönetim kurulumuz ile birlikte 300 000 metre kare alan üzerine Tarım Ticaret İhtisas Merkezi Alanımızı oluşturduk. Bu alan da hayvan terminalini de oluşturacağız. Aksaray’ımız hayvan terminalinde pilot bölge seçildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik Beyefendiye projemizi takdim ettim. Kendisi projeyi çok beğendiğini, Aksaray’ın bu projede pilot bölge olarak yer alması gerektiğini ifade ederek “Bu Örnek Bir Proje , Bu Projeye Destek Olacağız” dedi. Buda bizleri Aksaray adına onurlandırdı ve gururlandırdı” dedi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ