Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Hazım Kulak ve Aksaray

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
  • 28.10.2016
  • 3.387 kez okundu

hazim-kulak-image002Salı günü okuduğum haber beni çok mutlu etti. Şehrimizdeki kültürel anlamdaki her haber ayrı bir heyecan, tadı tarif edilemez bir mutluluk kaynağıdır elbette.

Haberin alt başlığı şöyleydi:

“Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İslami İlimler Fakültesi (İİF) Binası, düzenlenen törenle resmen hizmete girdi. Hayırsever İşadamı Dr. Yalçın Kulak’ın katkılarıyla yapılan binanın yapımına 2014 yılında başlanmıştı”.

Kulak denilince akla öncelikle Hazım Kulak gelmez mi? Gelir elbette. Zaten Yalçın Kulak da o’nun oğludur. Bu vesile ile Hazım Kulak’ı hatırla(t)mak elzemdir.

“Nevşehir esnaflarından Bekir ve Mavuş’uun oğlu olan Hazım Kulak, 1911 yılında doğmuş, 1918 yılında ilköğrenime Aksaray Cumhuriyet İlkokulu’nda başlamış, 1925 yılında ilkokulu bitirerek ortaokula devam etmiştir. Ortaokul yıllarında sportif faaliyetlerde bulunmuş olup; aynı dönemde Aksaray İdman Yurdu Kulübünde de futbol oynamıştır.

1932-1936 yılları arasında Konya-Karaman’da vatani görevini yapan Hazım Kulak askerlik görevinden sonra baba mesleğini seçerek Aksaray’da uzun yıllar manifaturacılık yapmıştır. II. Dünya Savaşı nedeniyle 1941 yılında ihtiyat olarak tekrar askerliğe çağrılarak İstanbul Hadimköy’de bir yıl daha askerlik yapmıştır.

1959 yılına kadar değişik mesleklerle uğraştıktan sonra 1959 yılında şimdiki Makas mevkiinde, kendi ismini taşıyan Hazım Kulak Tesislerini kurmuştur.

Ülke kalkınmasında eğitim ve öğretimin önemini çok iyi bilen Hazım Kulak, 1989 yılında Aksaray’da Hazım Kulak Anadolu Lisesi’ne arsa bağışlamış, temelinin atılması için gerekli finansmanın bir kısmını karşılamıştır.

Evli ve yedi çocuk babası olan Hazım Kulak, 16 Şubat 1991de hayata gözlerini yumarak ebediyete irtihal etmiştir”.

Hayırsever babanın aynı karakterdeki oğlu Dr. Yalçın Kulak da, İslami İlimler Fakültesi açılış törenindeki konuşmasında binanın yapımına Tuncer Güney’in vasıtasıyla başladığını belirtti. Aksaray’a hayırlı hizmetler yapmak için sürekli arayış içerisinde olduğunu ve bu gayesine ASÜ İİF binasının yapımıyla eriştiğini belirten Kulak, “Rahmetli Babam Hazım Kulak, eğitim ve öğretime her zaman büyük önem vermiştir. O, sadece kendi ailesini değil, tüm insanları düşünmüştür. Bu manada Hazım Kulak Anadolu Lisesi’nin yapımını üstlenmiştir. Bu çalışmamız, onun yaptıklarını devam ettirmek anlamında önemlidir. Biz yedi kardeşiz; inşallah Hazım Kulak’ın diğer evlatları da benzeri çalışmalarda bulunurlar” dedi. Neden İİF binasının yapımını üstlendiğini de anlatan Yalçın Kulak, şöyle devam etti: “Gençliğimin ilk yıllarından beri İslami ilimlere ilgi duymaktayım. Yaşanılan bölgesel ve küresel sorunlar ancak, İslam’ın gösterdiği yolda ilerlenerek çözülebilir kanaatindeyim. İslami öğretinin insanlığa sunduğu çözümler, buralarda yetişecek öğrencilerimizle insanlığa aktarılabilir.”

Bu güzel işlere imza atarak Aksaray’da iz bırakanlardan Allah razı olsun..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ