Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

İhtiyaç kredisinde ipotek gösterilmesi durumunda hangi masraflar çıkar

İhtiyaç kredisinde ipotek gösterilmesi durumunda hangi masraflar çıkar
  • 06.06.2020
  • 99 kez okundu

Genelde insanlar konut, taşıt yada farklı bir taşınmaz satın almak için bankalardan kendilerine uygun ödeme seçeneklerinden oluşan bir kredi programı yapmalarını isterler. Bu kredi talebini yaparken birtakım farklı masrafların oluşabileceğini bilseler de bu durumdan rahatsızlık duyarlar. Bankalar kişilerin kredi talebini kısa zamanda kişinin kredi notunun yüksek olması halinde krediyi çıkarırlar.

Kredi dosyası hazırlanan şahsın bankaya prosedür gereği birtakım imzaları atması gerekmektedir. Bu imza sırasında kişi tüm sözleşmeyi okuyarak hangi işlemlerin kredisine eklendiğini görebilir. İşte ipotek kredisinden çıkan bankamasrafları şöyle olmaktadır:

  • Dosya Masrafı
  • Ekspertiz Ücreti
  • İpotek Tahsis Ücreti
  • İpotek Fekki Ücreti
  • Hesap İşletim Ücreti ve Ekstre Gönderim Bedeli
  • DASK
  • Hayat Sigortası

Tüm bu masraf kalemleri ipotek kredisinden çıkan banka masrafları olarak kabul edilmektedir.

https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/ipotekli-ihtiyac-kredisi/

Dosya Masrafı

İpotek kredisi talebinde en fazla ortaya çıkan ve bilinen masraf kalemi Dosya masraflarıdır. Bu kredilerin talebinde bulunan kişilerden çekilecek kredinin tutarı üzerinden belli oranlarda alınmaktadır. Genelde bankalar bu oranı çekilen kredi tutarının üzerinden %1 olarak belirlemektedirler. Bazı kredi seçeneklerinde dosya masrafı olmayabiliyor. Fakat tüketicilerin talebi doğrultusunda verilen kredilerin hangilerinin avantajlı olduğunu ve faiz oranlarını iyi bilmelisiniz.

Konut Kredilerinden Alınan Ekspertiz Ücreti

Konut kredileriyle bir ev sahibi olabilmek için bankaya başvurduğunuzda banka size evin tutarı doğrultusunda tamamını kredi olarak vermeyecektir. Bankalar sadece %75 oranında konut kredisi çıkarabilirler. Sizin satın almak istediğinizeve banka tarafından ekspertiz gönderilerek evin gerçek değeri hesaplanır. Ekspertizin yaptığı işlem sonrasında size uygun oranlarda kredi verilecektir. Bu doğrultuda ipotek kredisinden çıkan banka masrafları gibi kalemlere ekspertiz ücreti de yansıtılacaktır. Bankalar bu işlemler için SPK kuruluşlarıyla çalışmaktadırlar.

DASK

Kredi çekenlerin karşılaştığı bir diğer masrafta DASK olmaktadır. Bu masraf kalemi zorunlu olarak yapılması gerekli olan en önemli masraf türüdür. DASK yapılması kişilerin satın alacakları ev yada farklı işyeri gibi yerleri doğal afetlerden, sellerden, ve oluşabilecek her türlü hırsızlık, yangın gibi olaylardan oluşabilecek hasarlara karşı alınan sigorta teminatıdır.

İpotek Tahsis Ücreti

Kredi talebinde bulunulan bankalar tarafından teminat olarak alınacak olan evin ipotek işlemleri için harcanan birtakım malzemelerden dolayı tahsisi yapılan düşük miktarlardaki ücretlerdir.

İpotek Fekki Ücreti

Konut ya da taşıt kredileri gibi teminat gösterilerek alınan kredilerdeki ipoteğin kaldırılmasında yapılan evrak masrafları için bankaların talep ettikleri tutarlardır.

Hesap İşletim Ücretleri Ve Ekstre Gönderim Bedeli

Kredi talebiniz karşılığında banka sizin adınıza hesap açabilir. Bu hesap karşılığında sizden işletim ücreti ve evinize gönderilen basılı ekstre ücreti sizden alabilir. Tüm bunlarda ipotek kredisinden çıkan banka masraflarına dahildir.

Erken Ödeme Cezası

Konut yada alınan taşıt kredilerinde alınan kredilerin erken bitmesi adına maddi süreci iyi olan kişilerin bankalara ödemek istedikleri tutarlardır. Bu ödeme tutarına uymayan kişilere %2 oranında bu erken ödeme cezası uygulanabilir.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası kredi talebinde bulunan kişilerin yaşı, sağlık durumu ve çekilen kredinin vadesinin uzun olmasıyla bankanın kendini güvenceye alması doğrultusunda yapılan sigorta türüdür. Yapılması zorunlu değildir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/ipotekli-ihtiyac-kredisi/

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ