Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

İnsan-ı Kamil İslam’ın da hedefidir

İnsan-ı Kamil İslam’ın da hedefidir
  • 28.03.2016
  • 1.523 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları” isimli seri konferansların ikincisinde, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu bir sunum yaptı..

“İnsan Bilgi İlişkisi” başlıklı sunumda, özellikle insanın okuma, öğrenme ve bunları hayatta uygulama hususlarındaki yeteneklerini geliştirmesi gerektiği belirtildi.

Süleyman Koyuncu, insanın kâmil manada insan olabilmesi için, yaratıcının kendisini donattığı yeteneklerini geliştirmesinin önemli olduğunu söyledi. İnsan-ı kamil olabilmek için okumak gerektiğini, okuduğunu anlayan insanın öğrenmiş olacağını ve kişinin öğrendiklerini hayatında uygulaması gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu, “İnsan ilimle yükselir. Dolayısıyla insan-ı kâmil, İslam’ın da hedefidir. İmam Şafi, ilimle alakalı son derece veciz bir sözünde “İlim bir avdır, onu iplerle muhafaza edin” demektedir. Bu söz ilmin önemini, ilim sahibinin insan-ı kâmil olabileceğini özetlemektedir. İnsan ilim ilişkisi ilk olarak Hazreti Âdem ile başlar. Her ilmin bir terimi vardır. O terimleri bilmeden ilmi elde edemezsiniz. İnsanoğlunun ilimsiz yaşadığı dönem yoktur. Nitekim Kur’an’ın ilk inen ayeti “Oku” ile başlamaktadır” dedi.

İslami İlimler Fakültesi 101 Numaralı Amfi’de gerçekleştirilen toplantıyı, öğrenciler ve akademisyenler takip etti. Sunumunun ardından Koyuncu, soruları yanıtladı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ