Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

İnsan olamazsanız ne okuduğunuzun önemi yok

İnsan olamazsanız ne okuduğunuzun önemi yok
  • 20 Nisan 2017 - 20:26

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü ve İmam Hatip Okulları Platformu İl Koordinatörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, gençlerin üniversite tercihlerini şekillendirirken dikkatli olması gerektiğini, hayatta karşılığı olmayan bölüm ve programlara yönelmenin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi..

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü ve İmam Hatip Okulları Platformu İl Koordinatörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, gençlerin üniversite tercihlerini şekillendirirken dikkatli olması gerektiğini, hayatta karşılığı olmayan bölüm ve programlara yönelmenin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

– Çok Para Kazanmak mı, Rızaya Uygun Yaşamak mı? –

Kanuni Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen ve kendi eğitim hayatı, sosyal yaşantısı ve kariyerinden örnekler vererek, gelecek planlaması hususundaki görüşlerini aktaran Prof. Şahin, “Hangi bölümü okursanız okuyun, insan olamadıktan sonra hiç birinin önemi yok” dedi. Dünyadaki en önemli değerin insan olmak olduğunu dile getiren Şahin, “Örneğin; insani nitelikleri çok kötü bir doktor, bir mühendis, bir memur yahut insanlara ıstırap çektirecek bir siyasetçi olacaksınız, hiç olmayın daha iyi. Kendinize ‘Amacım bir yere gelmek mi, bir yere gelip insanlara hizmet etmek mi?’ sorusunu sorun. Daha fazla para kazanmak, makam, mevki, şan şöhret sahibi olmak için okumakla, ‘Ben Allah’ın rızasına uygun bir hayat sürmek ve insanlara katkı sunmak istiyorum’ diyebilmek için okumak arasında çok büyük farklar var. Bunlar arasında bir tercih yapmak gerekiyor” dedi.

– Tercihlerde Sırf Bir Bölümün Adına Takılmayın –

Tercih aşamasında anne-babaların fikirlerinin önemli olduğunu, bu noktada ailelerde bazen bir takım sorunlar yaşanabildiğini söyleyen ASÜ Rektörü, “Anne-babalar bazen kendi olamadıkları bir şeyleri sizler üzerinden yapmaya çalışıyorlar. ‘Ben mühendis olamadım sen ol’ şeklinde bir yaklaşım var. İş, bir dikteye dönüştüğünde bu yanlış olur. Aslında onlar, kendi hayatlarında yaşadıkları problemleri sizin yaşamanızı istemedikleri için böyle davranıyorlar. Ama anne-babanın fikrini almadan, büyüklerin görüşlerini almadan, kafaya göre takılmak da doğru değil. Yanlış kararlar almamak için danışmak gerekiyor. Hayallerinize uygun bir bölüm seçmelisiniz. Sırf bir bölümün adına takılıp o noktada kalmamak lazım. Bazen sırf adı etkileyici diye bir bölüme giriliyor ama sonra işler beklendiği gibi gitmeyebiliyor. Bu nedenle anne-babalar başta olmak üzere, konuyu iyi bildiğini düşündüğünüz büyüklerinizle, hocalarınızla bunu konuşmalı ve ondan sonra karar vermelisiniz” dedi.

– Üniversite Kazanmak Ölüm Kalım Meselesi Değil –

Hayatta karşılığı olan bölümlere yönelmenin doğru olacağına dikkat çeken Şahin, şöyle devam etti: “Siz A grubu bir memurluk düşünebilirsiniz ve seçtiğiniz bölüm buna uygun olmayabilir. O nedenle kararlarınızı gözden geçirmelisiniz. Anne-babalarınız ve öğretmenleriniz sizi karşılıksız sever ve sizin başarılarınız onları asla rahatsız etmez. Ailenizle dikleşmek, gerilim yaşamak yerine, istişare ile bir ortak yol bulmaya çalışmalısınız. Üniversite kazanmayı bir ölüm-kalım meselesi haline getirmeyin. Bizim zamanımızda üniversite sayısı çok azdı ve tercihler sınavdan önce yapılıyordu. Bugün imkânlar çok daha iyi durumda ve hiç birinizin üniversiteye gidememe gibi bir sorunu olacağını düşünmüyorum. Hayatta karşılığı olmayan bölümlere kayıt yaptırmayın. Hangi bölümlerde ne gibi sıkıntılar olduğunu küçük bir takım araştırmalarla görebilirsiniz. Ailenizi incitmeyin. Onları incitip de geleceğini düzgün kuran bir insan tanımıyorum.”

Şahin, öğrencilere hitap ettiği konferansın ardından, Okul Müdürü Ali Boysak’ı da ziyaret etti ve bir süre görüştü..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ