Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

İyi ki (!) Varsın Erdoğan Bey

Doç. Dr. Zekâi ERDAL
Doç. Dr. Zekâi ERDAL - zekaierdal@yahoo.com
 • 30 Haziran 2017 - 18:09

-Bu bir Erdoğan Kaya eleştirisidir-

İYİ Kİ(!) VARSIN ERDOĞAN BEY

“Biliyorsan konuş âlim sansınlar
Bilmiyorsan sus adam sansınlar”
Türk Atasözü

Sen olmasaydın biz ne yapardık Erdoğan Bey! İyi ki varsınız. Sizin yere göğe sığdıramadığınız ama realitede sığ bilginiz olmazsa şu şehr-i Aksaray ne yapardı bilmem!.. 30 yıllık diye övündüğünüz birikiminiz bu ise vay bizim Aksaray’ımızın haline. Vay ki hem de ne vay! “Topraklar başımıza” denilse yeridir yani!

Siz ne tür bir araştırmacı, nasıl bir yazarsınız anlamadım gitti. Size göre siz, Aksaray’ın yegâne bilgi hazinesi(!), bilgi küpü, Aksaray’ın tarih ve kültür merkezi(!), tek başvuru kaynağı(!), biricik referansımızsınız:)

Sayenizde ne kadar da çok şeyi yanlış bildiğimizi söylemek isterdim ama maalesef. Köşenizdeki yazılarınızı okudukça çapınızı da gördük. Deniz seviyesinden bir karış aşağıda kalmış bilgi seviyenizi de. Çok şükür Mevlam’a bu günleri de gösterdi ya bize. Şükürler olsun binlerce kez Rabbim’e!..

Bence siz köşede yazmayı da bırakın. Defter, kitap karalamayı da. Bence yazmamanız yazmanızdan daha evlâ ve daha hayırlı olacak Aksaray adına.

Aksaray’ın tarihi ve tarihî eserleri hakkında bilgi verdiğiniz köşe yazılarınızı okudukça inanın size acıyasım geliyor. Maalesef acıma duygularım harekete geçmiyor, hiçbir yere sığdıramadığınız o kibir ve enaniyetiniz nedeniyle. Ama size gülüyorum. Neden mi 30 yıllık birikiminizin boş olduğu için. Bu şekilde ifşa ettiğiniz için. Keşke o 30 yılı daha hayırlı işlerde kullansaydınız. Yazık günah değil mi o yıllara?

İçinde yaşadığı şehir hakkında kitap yazacak kadar allame, bir sokağındaki bir türbeyi bilemeyecek kadar cahil bir kişi ancak siz olabilirdiniz ve kendinizi de ispat ettiniz. Tebrikler! Sayenizde gördük cehaletin ne olduğunu, bilgi seviyenizi. İlber Ortaylı sizi görse motoru su kaynatırdı galiba!..

20 Haziran 2017 tarihli “Aksaray’da Efsaneleşen Piri Mehmet Paşa Kimdir?” başlıklı yazınızı okudum. Maşallah yine göstermişsiniz Aksaray hakkında hiçbir şey bilmediğinizi, kitap yazacak kadar(!) Aksaray cahili olduğunuzu.

İlgili köşe yazınızda “…. Geçtiğimiz günlerde makas yoluna giderken yolun kapalı olduğunu gördüm. Arka sokaktan dolanıp aracımı bir yere park ettim. Burada ne yapıyorlar diye merakımı gidermeye çalıştım. Baktım Belediye araç ge gereçleri türbenin arkasındaki bazı istimlak edilen evleri yıkıyormuş.

Mevcut yeni yapı türbenin arkasında evlerin arasına sıkışmış Piri Mehmed Paşa tarihi türbesi harabe bir şekilde ortaya çıkmış Aksaray Belediye Başkanı sayın Haluk Şahin Yazgı burasının tadilat projesini onaylatarak tadilata başlanacakmış bu kadar önem ve değer verilen bu muhterem zat Aksaray’lı ve sülalesi Aksaray’da. O zaman bu mübarek zat nasıl bir kişi döneminde hangi görevlerde bulunmuş, niçin sahip çıkılıyor anlatayım...”

Aman siz zahmet etmeyin anlatmaya. Zira yeterince bilgi kirliliği var Aksaray’da. Bir yenisi de sizin tarafınızdan eklenmesin. Utanmadan hala devam ediyoruz yalan iddialar üzerinde tarih yazmaya, Aksaray’ı tanıtmaya. Bu yalan kervanına bi zahmet siz de katılmayın. Yeteri kadar yalan bilgi var zaten!..

Aksaraylılar’a Piri Mehmed Paşa’nın kim olduğunu öğretmeye kalkmadan önce size tavsiyem, ahkam kesmeden önce siz öğrenin Piri Mehmed Paşa kimmiş.

Bayram münasebetiyle memlekette bulundum birkaç gün ve bu süre zarfında birkaç değerli insanı görmek için belediyeye uğradım. Sağ olsun, sizin bahsettiğiniz istimlak olayı hakkında bilgi verdiler bana. Sizin bahsettiğiniz yer Taşpazarı Mahallesi’nde olup hemen batısında da ismini verdiği Pir Ali Sultan Caddesi geçmektedir. Bu türbe ile A’raçzade Mescidi arasındaki iki ev Belediye tarafından satın alınarak yıktırılmıştır.

Sayın Erdoğan Bey, isterseniz buradan sonra davulu da tokmağı da ben alayım. Yeterince siz de durdu. Ne yalan söyleyeyim, tokmak sizin elinizde iken hiç de hoş gelmiyor davulun sesi uzaktan.

Piri Mehmed Paşa, kendisi tarafından 1521 yılından önce İstanbul, Silivri’de yaptırdığı külliye içinde medfundur. Daha da açık yazayım. Paşa, külliyenin güneyindeki mezarlığın kuzeybatı köşesinde gömülüdür. Yanında da oğlu Muhyiddin Mehmed Raşid Efendi yatmaktadır.(DİA, cilt 34, sayfa 282,283.)

Kendisini tanıma şerefine erdiğim, Şehid Mustafa Cambaz tarafından çekilmiş fotoğrafa dikkatli bakın derim Sayın Kaya. Dikkatli bakın da bu kabrin, yani Piri Mehmed Paşa’nın Aksaray’da değil, İstanbul Silivri’de gömülü olduğunu kazıyın beyninizin bir tarafına.

blank

Sizin “… evlerin arasına sıkışmış Piri Mehmed Paşa tarihi türbesi harabe bir şekilde ortaya çıkmış…” dediğiniz yapı ise Pir Ali Sultan Türbesi’dir. Hiç de harabe değil sapasağlam yerinde dimdik ayakta durmaktadır. Ya gerçekten oraya gitmediniz, ya okuma yazmanız yok, ya da siz de bir problem var. Bence bir doktora görünün derim.

Aşağıdaki benim çektiğim fotoğrafa bakarsanız Pir Ali Sultan Türbesi harabe olmadığını görürsünüz. Türbenin kapısının üstünde kocaman bir mermer levha üzerinde “Pir Ali Sultan Türbesi” yazıyor. Bunu da mı görmezsiniz?

blank

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. blank Yusuf Cirit dedi ki:

  Pir leri karıştırmış. Nolmuş yani. 😊

 2. blank Haci Burhan Citak dedi ki:

  Yardimci dcnt dr Zekayi Erdal bey bu yazinizin maksati bence bu bilgiyi duzeltmek yada insanlarimiza fayda verebilmenin otesinde resmen Erdogan Kaya beye bir karalama kampanya yazisi gibi olmus ( kanimca)
  Sizi tanimam ama Erdogan Beyi gormuslugum vardir fikri ve dusuncesi hakkinda bilgim yoktur ama bir Aksaray insani olarak eminim ki Aksaraya sizden cok faydasi var olabilir. Kendisini kendi kabiliyeti kadar Aksaraya harcayan herkese saygi duyarim bir sonraki yaziniz da siz Aksaray icin neler yapabildinizde Erdogan beye bu yaziyi yazmaya kendinizde hak buldunuz onu cevabini bekliyorum. Saygilar

  1. Sayın Hacı Burhan Bey,
   Size tavsiyem Erdoğan Bey’in muhtelif kişi ve kurumlara karşı yazdığı yazıları okumanızdır.orda kişi ve kurumlara nasıl bir üslup kullanmış dikkat edin. memlekete hizmet eden herkesin başımızın üstünde yeri vardır. ancak Erdoğan Bey başkalarının emeğini alarak intihal eder ben bir şeyler yaptım diyerek ortaya çıktı. bu emek hırsızılığına karşı bir tepkimiz oldumu peki. bunun neresi hizmettir. eğer emekleri çalarak bir hizet edilecekse vasın kalsın. bu kul hakkına girerki bunun hesabı çok zordur sizde bilirsiniz.
   Erdoğan Bey, Aksaray ile alakalı yazı yazma hakkını nerden alıyorsa bizde ordan. Yüksek kisans tezi, doktora tezi Aksaray olan birisiyim memleketimde Aksaray’dır. o yeterlidir zannımca Aksaray hakında birşeyler karalamam için.
   saygılarımla

 3. blank Hikmet dedi ki:

  Yazınızı okudum ve bir kişinin yanlışından ne kadar haz alınabileceğine şahit oldum. Bilgi için teşekkür ederim ama üslup açısından hoş bir yazı olmamış vesselam.

  1. blank zekai erdal dedi ki:

   Sayın Hikmet Bey,
   size tavsiyem öncelikle Erdoğan Bey’in kişi ve kurumlara yönelik yazılarını bir okuyun derim. sonrasında şahsıma yönelikyazıarını da okuyun derim. atalarımızın dediği gibi. rüzgar eken fırtına biçer. onun üslubuna uygun bir üslub bu.

 4. blank Kemal dedi ki:

  Tarihi tarihçiler yazsın lütfen. Popüler olmak için tarih yazanlar fayda dan fazla zarar veriyor. Zekai Bey’i tanımıyorum ama hak veriyorum. bilmeyen tarih yazmasın.

YORUM YAZ