Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kadın Avukatlardan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Kadın Avukatlardan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı
  • 08.03.2016
  • 1.396 kez okundu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Aksaray Baro Başkanı Avukat Levent Bozkurt öncülüğünde Kadın Avukatlar farkındalık yaratmak için Ervah Kabristanlığında basın açıklama yaptı..

Aksaray Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Fulya Yavuztürk Özkaraca yaptığı açıklamada, “Yıl 1857 ABD’nin New York eyaleti. Kadın dokuma işçileri sırf “insanca çalışma koşulları” istedikleri için çalıştıkları fabrikaya kilitlendiler ve 129 kadın işçi fabrikada çıkan yangından kaçamadıkları için yanarak can verdi. 10 Mayıs 2012 Aksaray Elif G. kocası tarafından önce boğularak öldürüldü, daha sonra cesedi yakıldı. 1857 yılında Amerika’da başlayan kadınların ‘insanca yaşam mücadelesi’, 2016 yılında ülkemizde ‘yaşam mücadelesi’ olarak devam etmektedir. Her yıl yüzlerce kadın hayatındaki erkekler tarafından öldürülmekte, namus ve şeref yoksunu yaratıklar tarafından tecavüze uğramaktadır. Yapılan evliliklerin %31.7sini kız çocuklarının evlendirilmesi oluşturmaktadır” dedi.

Avukat Fulya Yavuztürk Özkaraca, Türkiye Cumhuriyeti kadınları olarak diğer ülkelerden daha önce sosyal ve siyasal haklarla taçlandırılmasına rağmen bugün gelinen noktada en doğal hak olan yaşam hakkı için mücadele etmek zorunda bırakıldıklarını belirterek, “Yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adaletsizlik dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Halen tüm toplumlarda kadınlar daha az eğitim almakta, okuma yazma öğrenmeleri engellenmekte, yoksulluğa mahkûm kılınmakta, aynı işi yaptıkları halde daha az para kazanmaya devam etmektedir. Kadınlar, dünya nüfusunun %50’sini, yeryüzündeki toplam iş gücünün üçte ikisini oluşturur. Ancak kadınlar dünya gelirinin %10’unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının %1’ine sahip bulunmaktadır. Yeryüzündeki mutlak yoksulluk sınırındaki 1,5 milyar kişinin %70’ini kadınlar oluşturmaktadır” diye konuştu..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ