Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Kafein Tüketiminin Beyindeki ‘Gri Maddeyi’ Azaltıyor

Kafein Tüketiminin Beyindeki ‘Gri Maddeyi’ Azaltıyor
  • 17 Şubat 2021

İsviçre Basel Üniversitesi’nden bilim insanları, kafeinin beyin üzerindeki tesirlerini ölçmek için yeni bir araştırma yaptı. Araştırmanın emeli …

İsviçre Basel Üniversitesi’nden bilim insanları, kafeinin beyin üzerindeki tesirlerini ölçmek için yeni bir araştırma yaptı. Araştırmanın emeli, kafeinin beyinde bilgi süreç ile görevlendirilmiş ve IQ düzeyi ile gerçek orantılı gri maddeyi azaltıp azaltmadığını gözlemlemekti.

Bilim insanları, beyindeki gri husus hacminin düzeyine yalnızca kafeinden sonra değil, akut uykusuzluk sorunundan sonra da bakmak istedi ve bu yüzden 10’una gerçek kafein, 10’una plasebo hapları verilmek üzere 20 kişi denek olarak kullanıldı.

Azalan gri unsur, kafein tüketiminden kısa bir sonra kendini toparlıyor

Yaklaşık 10 gün süren deneylerden sonra iştirakçilere MR taramaları yapıldı ve EEG usulüyle uyku sırasındaki beyin aktiviteleri gözlemlendi. Kafein hapı verilen bireylerin gri hususlarında hakikaten de azalma olduğu gözlemlenirken, plasebo hap verilen bireylerde bu oranda bir değişiklik olmadı.

Kafein olmadığı için kendine gelemeyen, bu yüzden de uyku sorunları çeken insanların EEG sonuçlarına bakıldığı vakit, uyku eksikliğinin gri unsura karşı rastgele bir tesiri olmadığı, beyindeki gri husus hacminin azalmasına yalnızca kafeinin yol açtığı ortaya çıktı.

Araştırmanın başındaki isimlerden Carolin Reichert, kafeinden kaynaklı gri unsur eksilmesinin sanıldığı kadar önemli bir durum olmadığını, gri unsurun çok kısa bir müddette kendini toparladığını belirtti. Reichert, kafein her ne kadar beyin yapısını kısmen değiştirse de bilişsel fonksiyonların ziyan görmediğini, hatta kafeinin Alzheimer ve Parkinson hastalıkları üzerinde tesirinin kanıtlandığını lisana getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ