Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Kafkasya’dan Sibirya’ya Rusya’daki Türkler

Kafkasya’dan Sibirya’ya Rusya’daki Türkler
  • 31.05.2017
  • 1.313 kez okundu

Dr. Selim Karagöz, kesin olarak bilmek zor olsa da, Rusya topraklarında yaşayan Türk halklarının sayısının 12-13 milyon civarında olduğunu söyledi.

Dr. Selim Karagöz, kesin olarak bilmek zor olsa da, topraklarında yaşayan Türk halklarının sayısının 12-13 milyon civarında olduğunu söyledi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından her hafta düzenlenen Felsefe Toplantılarına, bu hafta Dr. Selim Karagöz konuşmacı olarak katıldı.

’dan ’ya Rusya’daki Türkler” konulu bir sunum yapan Karagöz, Türkler için en geniş coğrafyaya yayılmış millet denilebileceğini söyledi. Türk Halklarının Rusya’da önemli bir etkinliğe sahip olduklarına dikkat çeken Selim Karagöz, “Kafkasya’dan İdil boylarına, Urallardan Altaylara, Sayanlardan Baykal’a… En güneyinden kuzeyine, en batısından, doğusuna kadar, Rusya topraklarında Türklerin izine rastlamak mümkün” dedi. Türk Dünyası denilince akla ilk olarak Türkiye ve Sovyetlerin dağılmasının ardından bağımsızlığı ilan etmiş Türk Devletlerinin geldiğini ifade eden Karagöz, “Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan… Akla ilk olarak bunlar gelir ama Rusya’daki Türklerin sayısı da oldukça fazla. Üzücü olan ise bunlara Orta Asya Türkleri kadar değer verilmemesidir” şeklinde konuştu. Bu coğrafyanın üzerine daha fazla düşülmesi gerektiğini ifade eden Dr. Selim Karagöz, “Elbette Rusya bağımsız bir devlet ama bunun içinde yaşayan milyonlarca Türk var. Kesin olarak bilinmesi oldukça zor olsa da, günümüzde Rusya topraklarında yaşayan Türklerin sayısının 12-13 milyon civarında olduğu belirtiliyor” dedi.

Dr. Selim Karagöz, sunumun ardından, kendisini izleyen öğrencilerin ve akademisyenlerin sorularını yanıtladı, bölgedeki Türk devletlerine dair detayları paylaştı..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ