Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kapatılıyor

Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kapatılıyor
  • 22.08.2017
  • 2.460 kez okundu

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında KHK’de yapılacak değişiklikle Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kapatılarak genel müdürlük seviyesine düşürülecek.

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında KHK’de yapılacak değişiklikle Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kapatılarak genel müdürlük seviyesine düşürülecek.

Alınan bilgilere göre; 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK’de yapılacak değişiklikle Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu’nun kapatılarak genel müdürlük seviyesine düşürüleceği söylendi. Yeni yasa taslağının Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldı ve Maliye Bakanlığı taslağı onayladı.

Sağlık Bakanlığı, Kasım 2011’de yürürlüğe giren 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) değişikliğe gidiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı ve son şekli verilerek Bakanlar Kurulu’na sunulan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı, bazı köklü değişiklikler getiriyor.

“Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu kapatılıyor”

Yeni Teşkilat yasası ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu kapatılıyor. İki kurum da genel müdürlük seviyesine düşürülüyor. Bu kurumlar kapatılınca illerdeki il müdürlükleri, il temsilcilikleri kalmayacak. Bir sağlık müdürü olacak, sağlık müdürlüğü çatısı tek olacak. Yani eski Bakanlık yapısına benzer bir yapıya dönüyor. İldeki kamu hastaneleri genel sekreteri ile halk sağlığı il müdürü, sağlık müdürünün yardımcısı ya da başkanları seviyesinde olacak. Sağlık alanında şehir yine tek elden yönetilecekç

PERSONEL NE OLACAK?

Yeni yasayla Kamu Hastaneleri Kurumunda çalışan sözleşmeli personelin sözleşmelerinin devam edeceği bilgisi verilirken, Kamu hastaneleri birliklerindeki uzmanların da bir kısmı lağvedilecek, uzman sayısı azaltılacak. Hastaneler mümkün olduğu kadar eski yapıya dönük yapılacak. Halk Sağlığı Kurumundaki ve sağlık müdürlüğündeki müdür muavini sayıları azaltılarak tek bir yapı olacak. Onlar eski kadrolarına geri dönmüş olacaklar. Yönetimde bir şey aksamayacak. Çok başlılıktan tek çatı altına girecek.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ