Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Kamu İhale Uzmanı

Kamu İhale Uzmanı
  • 31 Ağustos 2021

Kamu ihale hukukunun uygulama alanı bilhassa son yıllarda oldukça genişlemiş ve bu hacme paralel bir şekilde önemi artmıştır. Oldukça kapsamlı bir hukuk  dalı haline gelen kamu ihale hukuku ve özelinde ihaleler, birçok birincil ve ikincil mevzuata sahip olup temelde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa dayanmaktadır. Temel norm niteliğinde bulunan Kamu İhale Kanunu seneler geçtikçe artan ve değişen ihtiyaçlara göre güncellenmiş ve değiştirilmiştir. Tüm bu nitelikleri ve spesifik yapısı nedeniyle ihaleler; bu alanda hizmet veren kamu ihale uzmanı noktasında danışmanlık alma ihtiyacını mecbur kılmaktadır. Zira güncel mevzuata ve hukuki prosese hakim olmadan yapılan işlemler beraberinde birçok hak kaybı ve mağduriyeti de getirmektedir.

İhale Uzmanı

İhaleler; ilan edildiği andan sözleşme ifasına varıncaya kadar pek çok problem doğurabileceğinden kamu ihale uzmanından fikir almak ve sürece dair teknik danışmanlık talep etmek oldukça isabetli olacaktır. Bu noktada; idareye şikayetten, söz konusu kuruma itirazen şikayete ve ihale teklif dosyasının düzenlenmesi ve kontrol edilmesi gibi birçok teknik konu kamu ihale uzmanı nezaretinde hatasız işlenecektir. Bir diğer husus; kimi zaman çok düşük teklif de verilebileceği için bu düşük tekliflere ilişkin müdafaalar da yine kamu ihale uzmanları tarafından hazırlanacaktır. Bilhassa yapım ihalelerinde yer tesliminden doğan uyuşmazlıklarla alakalı da kamu ihale uzmanı en doğru hukuki çözüm yolunu işleyecektir.

İfade edilen hizmetlerin yanında kamu ihalesi başlığı altında tüm konularda hizmet sunan kamu ihale uzmanı, ihalelere ait dokümanların ve teklif dosyalarının etüt edilip kontrolünün sağlanması gibi danışmanlık faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Bu faaliyetler kapsamında; idari ve teknik şartnamenin, sözleşme tasarısı ve ihale ilanı kontrolünün yapılacak şikayet müracaatı için oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Bunun yanı sıra ihale teklif dosyasında mevcut belgelerin de ihale dokümanına tezat ve aykırı bir durum teşkil etmemesi için kontrol edilmesi, ihale dışı kalmak nokta – i nazarından değerlendirildiğinde ne derece önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Kamu ihale uzmanı, bütün bu ifade edilen ihale öncesine dair teknik proseste etkili bir rol alacak ve ihale sonrası sözleşmenin sıhhatli biçimde ifa edilmesi için teknik danışmanlık faaliyetlerinde bulunacaktır.

İhale Kanunu

Kamu ihale hukuku, oldukça geniş düzenleme alanına sahip ve başta kamu hukuku alt dalları olmak üzere hukukun tüm alt dalları ile yakından ilişkili hukuk dalıdır. Kamu ihale hukukunu düzenleyen normlar ihale kanunu ifade edilmekte ve burada yer alan yasalara göre hükmü olunmaktadır. İhale kanunu, ciddi rakamda yasadan mürekkep bulunduğundan bu hususa hakim kamu ihale uzmanı nezaretinde işlemler yapmak, lehte neticenin hasıl olması adına değerlidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımlarında mevcut olan her türden kaynaktan gerçekleştirecekleri mal ve hizmet alımları, yapım işlerine dairse Kamu İhale Kanunu ve İlgili Mevzuatın hükmettiği üzere gerek idareye itiraz ve gerekse direkt Kamu İhale Kurumu’na müracaat ederek başlayacak hukuki prosesin en doğru ve efektif biçimde takip edilmesi ve lüzumu halinde gereken hukuki işlemlerin yapılması oldukça mühimdir. Bu kapsamda yapılacak takip ve düzenlemeler ve gerekli noktalarda hukuki müdahaleler, kamu ihale uzmanı eli ile gerçekleştirildiği takdirde olası hak kayıpları minimuma indirilecektir. Bu kapsamda hukuki hizmet sunacak kamu ihale uzmanı;

  • Kamu ihale kanununun uygulanması,
  • Şikayet ve itirazen şikayet işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
  • İhalelere dair şikayetlerin düzenlenmesi,
  • İhale sürecinde yaşanan uyuşmazlıklara çözüm yollarının bulunması,
  • İhale dışı bırakılma,
  • İhalelerden men edilme,

Gibi birçok hukuki alanda danışmanlık desteği sağlayacaktır.

blank

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ