Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kanıksa(ma)mak

Mazlum YILMAZ
Mazlum YILMAZ - mazlumyilmaz@hotmail.com
  • 20 Ocak 2021 - 21:39

Tepki göstermemiz gereken şeylere göre göre, duya duya duyarsızlaşmak anlamında son zamanlarda çok sık kullanılan kelimeyi dahi kanıksamıyoruz artık. Kimileri halen kanıksamamayı tercih ediyor. Ben de bu cephede olduğumdan faydası olur ya da olmaz bir şeyler yazacağım bugün.

Rahatsız olmamız gereken şeyleri bile önemsemiyoruz. Hiç yokmuş gibi, gayet doğalmış gibi davrandığımız bazı meseleler içini göremediğimiz su testisi gibidir. Su var sanıyoruz ama bitince anlayacağız su kaynağından yüzlerce kilometre uzak olduğumuzu. Kaybettiğimiz değerleri geri dönüşüm kutusunda, ayın belli günlerinde falan markette ya da filan sitede (web) bulamayacağımızı bildiğimiz halde “amaaannn” diyerek yaşıyoruz bakalım!..

Kanıksadığımız şeylerin başında ahlaki durumlar geliyor. Ama kast edilen yalnızca kızlı-erkekli oturmalar, kulaktaki küpeler, alenen içilen içkiler, göbeği açıkta bırakan kıyafetlerden ibaret değildir.

Yapılan bir haksızlığa “nasıl olsa benimle alakası yok” demek kanıksamak ile de açıklanamaz. Buna uygun çok güzel bir fıkra var ama maalesef terbiyem müsaade etmiyor.

Yapılması bir kurumun görevi olan hizmetin gecikmesine tepki vermemek, açıklanan hizmet bedelinin üzerinde istenilen haksız kazanca itiraz etmemek, itiraz edelim diyerek rahatını bozan bir ya da birkaç kişiye destek yerine köstek olmak kanıksamaktan öte başka bir şeydir.

Seçilen ya da atanan birisinin haddini aşmasına, sıkça duyulan ve de şahit olunan mobbinge sessiz kalmak da “yanlışı düzeltme” erdeminin kaybolması demek değil midir? Yanlışa yanlış demeyenler yüzünden olması gerekeni yapıp rezilliklere sesini çıkaranlar kanıksamayanlardandır. İşte bu insanların nesli tükenmemelidir.

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” sözü uzun zamandır tartışılır. Evet, bana zarar vermesin de kime ne yaparsa yapsın anlayışının ne kadar yanlış olduğunu burada anlatmak size hakaret olur. Zira herkes bunun yanlış bir darbımesel olduğunu biliyor.

Bugün başkasına yapılan bir zulmün ses çıkarılmadığında yarın kendisine de yapılacağını hiç düşünmemek, düşünenlere “caz yapma kardeşim” diyerek omurgasızlığını marifet sananlara kanıksamayı anlatmak da zor. Fakat ne olursa olsun dünyada iyi-kötü savaşı olacağına göre iyiler az da olsa mevcudiyetini devam ettirecektir.

Sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ