Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Kaynak Kitap Vurgununa Neşter

Hikmet Recep TURAN
Hikmet Recep TURAN - hrecepturan@gmail.com
  • 28.09.2018
  • 1.396 kez okundu

Yıllardır siyasiler başta olmak üzere yöneticilerin göz yumması nedeniyle çok ciddi bir vurgun kaynağı haline gelen okullardaki kaynak kitap olayına ilk neşter vuruluyor.

Dün bir Milletvekili ile yaptığım görüşmede, Gazeteci Nazmi Çalışkan’ın bu konuda yazdığı bir yazı üzerine okullardaki Kaynak Kitap Uygulaması konusunda inceleme başlatıldığını, sadece okulların değil bu okul yöneticileri ve öğretmenlerle anlaşma yaparak vurguna ortak olduğu düşünülen belirli sayıdaki kırtasiyelerin de mercek altına alındığını söyledi.

Özlemişiz böyle şeyleri.

Özlemekten öte bu tür şeylerin sorgulanacağına, hatta sorgulanabileceğine dair inancımızı kaybetmişiz.

O nedenle bu sözleri duyunca gerçekten de bir garip oldum.

Bazı okul müdürlerinin de ortak olduğu kırtasiye dükkânlarını sokaktaki çocuğun bildiği halde bizim yöneticilerin bilmediği bir memlekette yanlış olan, halkı soymaya yönelik oluşumların irdelenmeye başlanması içimizdeki umut kıvılcımlarının ateşlenmesine yetti.

Biz bunları görünce sadece Milli Eğitim bünyesinde değil, tüm kurumlardaki bu tür arsızlık ve yolsuzlukları birer birer ortaya dökmeye başlarız.

Valla bunları soruşturmakla görevli olanların, soruşturma gerekli olduğuna karar verecek olanların işleri bundan sonra daha zor olacak.

Çünkü çoğu yerde neresinde tutup silkeleseniz pislik dökülüyor.

Bugüne kadar silkelediğimizde dökülen pislikleri görmeye kimsenin yanaşmaması nedeniyle biz de silkelemekten usanmıştık.

Yeter ki birileri bu rant, talan, vurgun olaylarına dur demeye niyetlenmiş olsun.

Bizim için bu kadarı da yeterli.

Biz inanıyoruz ki, bugüne kadar olduğu gibi zorunlu olarak açılan soruşturmalarda görevlendirenlere; “Fazla kurcalamayın kapatın gitsin” türünden verilen talimatların da sonu gelir.

Soruşturulan kim olursa olsun.

Sahte belgelerle ve raporlarla suçlular korunup suçu örtmeye çalışanlar cezalandırılmaya çalışılmaya devam etmez inşallah.

Siz sanıyormusunuz ki yapılanlardan kimsenin haberi olmuyor?

Milli Eğitim’de incelemeye gittiği okul müdüründen hakaret gören müfettiş hakkında soruşturma açılmaya çalışılıyor o okul müdürüne kimse dokunmuyor, dokunamıyor.

Suçu sabit hale gelen okul müdürüne görevden alınma ve yer değişimi kararı veriliyor kimse uygulamıyor, uygulayamıyor.

Okulunda intihar girişiminde bulunan öğrencinin müdürün tüm okul önünde yaptığı suçlamalar ve hakaretler nedeniyle intihar girişiminde bulunduğu yönünde suçlamalar oluyor, olay savcılık oluyor, okul müdürü aynı yerde görevine devam ederken müdürlük yaptığı okulun öğrencilerinden doğru söylemeleri bekleniyor.

Bunlar sadece Milli Eğitim Ayağında yaşananların sadece bir kaçı.

Ama biz umutlandık.

Bazı soruşturmalar yeniden başlamış.

Bundan da umutlandık.

İnşallah sonu gelir, devam eder…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ