Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

Kayseri’de 42 Milyon TL’lik dolandırıcılık davası

Kayseri’de 42 Milyon TL’lik dolandırıcılık davası
  • 26 Kasım 2021

Kayseri’nin en büyük firmalarından birini yaklaşık 42 milyon TL dolandırdığı argümanı ile 15 yıl 2 ay mahpus cezası verilen firari avukat Orhan …

Kayseri’nin en büyük firmalarından birini yaklaşık 42 milyon TL dolandırdığı argümanı ile 15 yıl 2 ay mahpus cezası verilen firari avukat Orhan Kaftanoğlu ile ilgili açıklama yapan müşteki avukatı Fatih Şen, “Adaletten kaçılmayacağını eski meslektaşımız olarak kendisi de biliyor” dedi.

Verilen cezayı az buldukları için istinaf mahkemesine başvurduklarını söyleyen Müşteki Avukatı Fatih Şen, “Söz konusu belgede avukat Orhan Kaftanoğlu 15 yıl 2 ay mahpus cezası ile cezalandırıldı ve şu anda da aile fertleri ile ilgili bir yargılama başladı. Orhan Kaftanoğlu adalete teslim olmadı ve bütün emniyet mensuplarınca aranması devam ediyor. Hakkında yakalama kararı var. Umarım en kısa vakitte yakalanarak adalete teslim edilecektir diye düşünüyoruz. Yeniden aile fertleri ile ilgili yargılama başladı ve o da devam ediyor. Onunla alakalı çalışmalarımız da kaldığı yerden devam ediyor. Umarım adalet tecelli edecektir. Biz kendisinin teslim olmasını bekliyoruz. Adaletten kaçılmaz. Kendisi de eski meslektaşımız olarak bunu bilir. Bu noktada teslim olacağı, olmadığı takdirde de yakalanacağı kanaatindeyiz. Müvekkilimiz olan Ustaoğlu Ailesi’nden düzmece evraklarla, düzmece düzenlenmiş tahsilat evrakları ile yaklaşık 42 milyon TL bir para almıştı Orhan Kaftanoğlu. Bununla ilgili Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Dolandırıcılık ve Resmi Dokümanda Sahtecilik kabahatinden dava açılmış, sonucunda de Orhan Kaftanoğlu’nun 15 yıl 2 ay mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. Biz bu cezayı az bulduğumuz için, istinaf mahkemesine itirazlarımızı sunduk. Cezanın artacağını düşünüyoruz. Ardından aile fertleri ile de alakalı tekrar tıpkı suça yardımdan kaynaklı dava açıldı. Şu an onun da takibindeyiz. Orhan Kaftanoğlu hakkında tutuklama kararı çıkarılmasından sonra kaçtı ve şu an firari durumda. Teslim olacağı ya da yakalanacağı günü bekliyoruz” dedi.

Avukat olarak bu lekeyi kabul etmediklerini söyleyen Şen, kelamlarına şu formda devam etti:

“Bizler hukukçuyuz. Bütün meslek kümelerinin içinde çürük elmalar var. Biz kendi içimizdeki çürük elmayı temizleme uğraşı içerisindeyiz. Bu bizim mesleğimize sürülebilecek bir leke değil, bunu kabul etmiyoruz. Bu noktada mesleğe olan itimadın kullanılması bizi üzdü lakin hesabının da sorulduğu kanaatindeyiz. Hukuk herkese lazım. Hukukun buyruğundan bir an olsun çıkmadık, çıkmayacağız. Vatandaşlar hukuka ve adalete güvenmeye devam etsinler. Biz kendi içimizdeki sorunları çözmeye devam edeceğiz.”

Olay

Avukatın evrakına baktığı iş adamları, yargılandıkları bir davanın vakit aşımı nedeni ile düşmesine karşın avukatın resmi evrakta sahtecilik yaparak iş adamları hakkında geçersiz mahkeme evrakı, düzmece para ödeme evrakı, geçersiz tutuklama kararı düzenleyerek, iş adamlarını yaklaşık 42 milyon TL dolandırdığı argümanıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuştu. Kaftanoğlu ile ilgili hazırlanan iddianamede dikkat çeken tabirler de yer almıştı. Savcılığın hazırladığı iddianamede, “İlgili dava evrakında müvekkilleri haklarında verilen isimli para cezalarının infaz edileceğini, bahse bahis cezaların 10 katı fiyatında haklarında beyanname düzenlendiğini, bu paraların ödenmemesi durumunda da haklarında mahpus cezası verileceğine dair gerçeğe karşıt kelamlar söyleyip yanıltmak suretiyle 26.11.2020 tarihli eksper raporunda da belirtildiği üzere Gaziantep Mahkemeler Veznesince düzenlenmiş üzere gerçeğe ters olarak 99 adet sayman mutemedi alındı dokümanlarını ve Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 12.07.2018 tarihli ve 2018/350 değişik iş temel, 2018/345 karar sayılı evrakını düzenlediği, 26.11.2020 tarihli uzman raporunda da belirtildiği üzere gerçeğe ters olarak düzenlediği 99 adet sayman mutemedi alındı dokümanı ve Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 12.07.2018 tarihli ve 2018/350 değişik iş temel, 2018/345 karar sayılı evrakına istinaden 11.06.2013 ila 01.09.2020 tarihleri ortasında 31.026.198,00 Türk lirası makbuz karşılığında elden, 10.813.900,00 Türk lirası da banka havalesi yoluyla olmak üzere şikayetçilerden toplam 41.840.098,00 Türk lirası almak suretiyle haksız menfaat temin ettiği anlaşılmış olup” tabirlerine yer verilmişti.

Daha sonrasında ise Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmayan Kaftanoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılırken, ‘belgede sahtecilik’ hatasından 5 yıl 2 ay 15 gün, ‘nitelikli dolandırıcılık’ cürmünden 10 yıl mahpus olmak üzere 15 yıl 2 ay 15 gün mahpus cezası ile 330 bin TL para cezası verildi.

İHA

blank

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ