Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

‘Kefensiz Yatanlar Şüheda’ oyunu ayakta alkışlandı

‘Kefensiz Yatanlar Şüheda’ oyunu ayakta alkışlandı
  • 28.03.2016
  • 1.410 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Gençlik Aktüalite ve Sosyal Yardımlaşma Topluluğu ve Mostar Gençlik işbirliği ile “Kefensiz Yatanlar Şüheda” isimli tek perdelik bir tiyatro gösterisi sahnelendi. Didar Sahnesi oyuncularının performansı ayakta alkışlandı..

Topluluk Başkanı Sabri Mutlu, etkinlik öncesi yaptığı konuşmasında, Çanakkale’nin vatan için, gelecek nesiller için olduğunu belirterek, “Çanakkale iman içindi, Ezan-ı Muhammedîye okunsun, mevlitler evleri ve mescitleri süslesin, gül çocuklar, gül kokulu raflardan, gül kokulu Kur’an-ı indirip hocaya gidebilsin diyeydi. Yeni destanlar yazılabilsin diyedir Çanakkale ve Çanakkale Yemen’dir, Filistin’dir, Kafkasya’dır, Doğu Türkistan’dır. Çanakkale Medine’yi müdafaa etmektir” dedi. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ise Çanakkale’nin zor şartlarda ve yokluk içinde kazanılmış bir zafer olduğunu ifade ederek, “Belki asker sayısı ve imkânlar azdı ama mühim olan sayı meselesi değil, iman meselesidir” dedi. Şahin, ASÜ’de çok sayıda öğrenci topluluğu olduğunu ve bu topluluklardan birisinin de Mostar olduğunu kaydederek, “Yaptıkları çalışmalardan dolayı öğrenci kardeşlerimizi kutluyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından tiyatro gösterisi başladı. Gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak yazılmış olan oyun, bilindik Çanakkale oyunlarının aksine, komedi ve dramı başarılı bir şekilde harmanlamasıyla dikkat çekti. Oyun, özellikle savaşın manevi cephesine vurgu yaptı.

Mahmut Öztürk’ün yazdığı oyunu Ömer Ubeydullah Aktaş, Kamil Demir, Yakup Keskin, Onur Yenidünya, Taner Kaya, Hikmet Kırmızıkaya, Yunus Yılmaz, Rasim Yetişkin ve aynı zamanda oyunun Yönetmeni olan Yusuf Engin Gezer başarıyla sahneledi. Erkin Halçe ise oyunun teknik kısmında görev yaptı. İzleyiciler tiyatro gösterisinin sonunda oyuncuları ayakta alkışladı. Rektör Şahin, tüm oyuncuları tebrik etti ve Yönetmen Yusuf Engin Gezer’e bir plaket takdim etti..

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ