Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kendini bil, değerini ortaya çıkar

Kendini bil, değerini ortaya çıkar
  • 31.10.2016
  • 1.156 kez okundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Felsefe Topluluğunun düzenlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Nurten Gökalp, “kişi” olmanın önemli ve ayırt edici bir vasıf olduğunu belirtti..

“Personalizm” başlıklı bir sunum yapan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Gökalp, insan ve insanın sahip olduğu bir takım özellikler üzerinden şekillenen bir düşünce ve değerlendirme alanı oluşturmaya çalıştığını kaydetti. İnsanın en önemli problemlerinden birisinin “kişilik” problemi olduğuna dikkat çeken Gökalp, bu problemin, insanın insan olmasından beri var olan temel problemlerinden olduğuna vurgu yaptı. “Kişi” olmanın önemli ve ayırt edici bir vasıf olarak görüldüğüne değinen Prof. Gökalp, “Bununla alakalı ilişkilendirebileceğimiz en önemli isimlerden birisi ‘kendini bil’ düşüncesiyle bilinen Socrates’tir. ‘Kendini bil’ ve ‘kendini bilmek’ ifadesi biraz detaylı şekilde irdelendiğinde, aslında bunun arkasında bir kişilik problemi, kişilik veya kişilikle ilgili bir çerçeve olduğu rahatlıkla görülebilir” dedi.

– Kendini Bilmek Önemli Bir Görevdir –

Socrates’in ‘kendini bil’ derken ‘bilmek’ ile ‘kendi’ kavramını ilişkilendirdiğini ve bunun üzerinden bir düşünce oluşturduğunu söyleyen ve kendini bilmenin önemli bir görev olduğunu belirten Prof. Nurten Gökalp, “Peki, insan kendisini nasıl bilecek?” diye sorarak, şöyle devam etti: “İnsanın kendini bilmesi için önce kendine dönmesi gerekir. Kendine dönebilmek için de önce insan olarak ne olduğunu bilmek zorundadır. İnsan olmak bakımından sahip olduğu özelliklerini keşfedecek olan insan, kendini o insan yanının içerisinde ayrıcalıklı ve farklı bir kimlikle oluşturacak ve ortaya koyacaktır. Socrates, her birimize ‘kendini bil’ derken, ‘insan olarak anlam ve değerinizi ortaya çıkarın’ demektedir” şeklinde konuştu.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’ndaki sunumu akademisyenler ve öğrenciler takip etti. Prof. Gökalp, konuşmasının ardından soruları yanıtladı..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ