Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Kilise Cami Hassasiyeti

Mustafa Fırat GÜL
Mustafa Fırat GÜL - mustafafiratgul@hotmail.com
 • 23.08.2016
 • 2.398 kez okundu

Uzun zamandır yazmıyorum çünkü ülkemizin gündemindeki konuların ciddiyeti ve yoğunluğu müsaade etmiyor. Allah’ın izniyle bu şeref yoksunu, onursuz hain teröristler başaramayacaklar ve yok olup gidecekler. İnanıyorum ki; milletçe sifonu çekeceğiz.

***

Dün medresede ipekyolu ve Kapadokya üzerine çalışma yapan belgesel ekibiyle ropörtaj sonunda yakın dönem Aksaray tarihi üzerine sohbet ederken bir hanımefendiyle tarihi eserlere saygı konusunda görüştük. Kendisi Çanakkale’den gelmiş ve birkaç yıldır şehrimizde yaşıyormuş. Evleri Eğri Minare civarındaymış. Son zamanlarda sekiz yüz yıllık şaheser minarenin ağladığına kendisi de şahit olup üzülmüş. Bir de mahalledeki çocukların futbol oynadığını ve topun sert bir şekilde minareye her çarptığında yüreğinin cız ettiğini belirtti. Ben de kendisiyle aynı duyguları yaşadığımı ve yaklaşık on yıldır Eğri Minare’yle alakalı fırsat buldukça yazdığımı ilave ettim. Hakikaten çok önemli bir eser. Hem Selçuklu’nun şehrimizdeki mühürlerinden birisi hem de eğriliği, rengi, sağlamlığı ile sanat kıymeti yüksek bir pırlanta. Bu kadar değerli bir tarihî eser için elbette herkesin dertlenmesi gerekir. Bu işin Aksaraylısı, Çanakkalelisi, Artvinlisi, Sinoplusu, Hataylısı, Edirnelisi olmaz. Bu memleketin her karışı bizim. Bu kadim vatanın tüm eserleri bizimdir. Trabzon’daki Ayasofya’dan bana ne diyebilir miyiz? Edirne’deki Selimiye beni ilgilendirmez deme şansımız var mı? İzmir Saat Kulesi umurumda olmaz diyen akıllı sayılabilir mi?

Eğri Minare’nin yanında top oynanmasını engellemek eserin korunması adına elbette önemlidir ama bu eserin daha kalıcı ve etkili çözüme ihtiyacı var. Hem de vakit geçirmeden.

***

Dünkü sohbet arasında Çanakkaleli hanımefendi bir de Gelveri’deki Kilise Cami’nin yeniden kiliseye çevrilme ihtimalinden bahsetti. Cemaatin az olması sebep gösterilerek kiliseye çevrilmesi konusunda aklı başında sandığımız birçok kişi ile bizzat kendim tartıştım. Diyor ki bu arkadaşlar “madem cemaat az ve ayda yılda bir namaz kılınıyor öyleyse kilise olsun ki daha çok turist gelsin!”. Şaka filan değil bunu söyleyenler o kadar uzak ki milli şuurdan ne diyeyim bilemiyorum. Adamlar taa Rusya’dan, Amerika’dan özellikle Yunanistan’dan Ayasofya’nın içerisinde Ramazan’da dinî programa karnı ağrıyanlar oldu. Tekrar cami yapılma ihtimalini duyar duymaz zıpladılar. Bizdeki “entel” arkadaşlar da olaya sadece “turizm” açısından bakıyorlar. Her şey para değil demek Amerika’yı yeniden keşfetmek kadar beyhude elbette. Gelveri Belediyesi’ni aradım ve böyle bir ihtimal var mı diye sordum. Verdikleri cevap beklediğim gibiydi: Kilise Cami’nin hiç cemaati olmasa da Cami olarak kalacaktır!

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar rifat dedi ki:

  birkere ilçenin adını düzgün bieceksin kardeş orası Güzelyurt gelveri ismi ne zamanda kaldı irfat.

 2. Avatar Bir Vatandaş dedi ki:

  Rıfat bey boş konuşmuşsunuz….

 3. M. Fırat GÜl M. Fırat GÜl dedi ki:

  Rifat isimli şahıs tarihle alakanız olsaydı Gelveri olduğunu bilirdiniz.

 4. M. Fırat GÜl M. Fırat GÜl dedi ki:

  Bu yazıyı okuduktan sonra sesini kesmek yerine özür dilemeniz isabetli olacaktır.

  Güzelyurt Belediye Meclisi’nden “Gelveri” ismine dönüş kararı
  Güzelyurt (Aksaray) Belediye Meclisi, yaklaşık 300 yıl boyunca “Gelveri” ismiyle yaşayan, ancak 1965 yılında “Güzelyurt” olan ilçe isminin yeniden “Gelveri” olması yönünde karar aldı. Güzelyurt (Aksaray) Belediye Meclisi’nin Mart 2016 olağan toplantısında oybirliğiyle alınan karar Aksaray Valiliği’ne gönderildi. Valilik ve İçişleri Bakanlığı süreçleri sonrasında uygun görülmesi durumunda isim değişikliği yapılacak.

  Güzelyurt Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

  “İlçemizin ismi 1965’e kadar 300 yıl boyunca Gelveri idi. Bugün dahi çoğu çevre köy, kasaba, belde ve ilçelerde belirli bir yaşın üstündeki kişiler ilçemizden Gelveri olarak bahseder. Gelveri ismi, Ürgüp, Göreme gibi sadece buraya özel bir isim olduğu için ilçemizin tanıtım ve turizm faaliyetlerinde de daha faydalı olacaktır. Üstelik, Gelveri ismi ile özdeş ve bize özel pek çok ürünümüz var. Gelveri ekmeği, Gelveri testisi, Gelveri evleri ve Gelveri pekmezi buna örnek olarak verilebilir. Ayrıca, ülkemizde 4-5 tane daha Güzelyurt isimli kasaba ve ilçe bulunması resmi işlerde karışıklıklara neden oluyor. Bu sebeplerden ötürü belediye meclisimizde böyle bir karar alındı.”

 5. M. Fırat GÜl M. Fırat GÜl dedi ki:

  Rıfat mısın yoksa irfat mısın önce sen kendi adını düzelt ya da başka bir takma isim kullan. Ben kolay kolay sinirlenmem ama sizin gibi bilgisiz fikir sahiplerine bazen dayanamıyorum.

 6. M. Fırat GÜl M. Fırat GÜl dedi ki:

  aşağıdaki linkte haberi okuyanlar GELVERİ ile tanışır.

  http://www.cappadociaexplorer.com/detay.php?page=49&id=1881&cid=1

YORUM YAZ