Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri açıklandı

Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri açıklandı
  • 04.12.2015
  • 1.273 kez okundu

Aksaray’da kış mevsiminde oluşabilecek yağmur, kar yağışı, sis, buzlanma gibi olumsuz hava ve yol ile mücadele edebilmek amacıyla vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri, gerektiğinde barınma ihtiyacının karşılanması amacı ile “Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu toplantıda kararlar alındı.

Trafik düzeni ve güvenliği ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve hava şartlarında ki olumsuzluklardan en az etkilenmeleri, huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini temin etmek amacıyla alınan kararlar valilik tarafından açıklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Sürücülerin seyahate çıkarken mutlaka araçlarının bakımlarını yaptırmaları, yağmur, kar, tipi, sis, buzlanma gibi karayolunun kapanma ihtimali olduğu durumlarda en yakın dinlenme tesislerinde bekleme yapmaları. Karayolunda bulunan ikaz, uyarı ve bilgi işaretleri ile trafiği tanzimde görevli personelin ikaz uyarı ve işaretlerine uymaları. Araçlarını, yük ve teknik özellikleri ile yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun olarak kullanmaları. Hız sınırlarına uymaları, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, köprülere yaklaşırken, yol yapım, bakım ve onarım alanlarına girerken araçlarının hazlarını azaltmaları. Araçlarda bulundurulması mecburi gereçler (ilkyardım ve trafik seti, çekme halatı, zincir, takoz vb.) kullanılır şekilde bulundurmaları. Seyir halinde önünde giden aracı güvenli ve yeterli mesafeden izlemeleri, (kendi aracınızın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metredir). Şerit izleme ve değiştirme kurallarına riayet etmeleri. Araçlarının yolda arıza ya da kaza yapması durumunda öncelikle dörtlü flaşörlerini yakıp, 150 metreden görünecek şekilde aracın arkasına ve önüne reflektör koymaları ve 155 polis imdat telefonuna haber vermeleri. Yasa gereği kış lastiği kullanımı zorunlu hale gelen araçların, olumsuz hava şartları beklenilmeden 01.12.2015 tarihi itibariyle takılması kararlaştırılmış olup, söz konusu kararda belirtilen kurallara uyulması vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için önem arz etmektedir” denildi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ