Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kızılay yetkilileri TÜRKÖK’ü anlattı

Kızılay yetkilileri TÜRKÖK’ü anlattı
  • 08.12.2017
  • 1.372 kez okundu

Türk Kızılayı Kayseri Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Öne Çık Hayat Kurtar” isimli konferansta, Uzman Behlül Budak kök hücre kazanımına ilişkin yapılan çalışmalar hususunda öğrencileri bilgilendirdi..

Türk Kızılayı Kayseri Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Öne Çık Hayat Kurtar” isimli konferansta, Uzman Behlül Budak kök hücre kazanımına ilişkin yapılan çalışmalar hususunda öğrencileri bilgilendirdi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Konferans Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Behlül Budak, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinin (TÜRKÖK) 270 bin bağışçıya ulaştığını söyledi. Kemik iliği bankasının olmadığı dönemlerde hastaların yabancı bankalara ihtiyaç duyduğunu anımsatan Budak, “Bu sürede bazen uygun bağışçı bulmak uzun zaman alabiliyor ve hasta kaybedilebiliyordu. Yaklaşık 10 yıllık bir çalışma sonucunda kendi bankamızı kurmuş olduk. Bu proje Sağlık Bakanlığı ve Kızılay tarafından yürütülüyor. Türkiye’de 12 gönüllü verici merkezi bulunmaktadır. Dünya Kemik İliği Gönüllü Verici Kayıt Merkezi’ne baktığımızda 2016 yılında 30 bine yakın kayıtlı gönüllü verici bulunduğu görülmekte. Türkiye’de TÜRKÖK Kemik İliği Bankası kurulmadan önce Ankara ve İstanbul’da hasta yakınlarından oluşan bir banka bulunuyordu ve burada yaklaşık 10 bin kişilik bir kayıt vardı. Bugünse 270 bin bağışçı TÜRKÖK’e kayıt oldu” dedi.

Budak, bugüne kadar 2 binden fazla hasta-bağışçı uyumu sağladıklarını ve 500’ün üzerinde nakil gerçekleştiğini de belirterek, “Bu başarı bizi dünyanın en iyi ikinci bankası yaptı” dedi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ