Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 13,40 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,17 / Satış: 15,23

Kocasinan Belediyesi, geri dönüşümle geleceği ve doğayı koruyor

Kocasinan Belediyesi, geri dönüşümle geleceği ve doğayı koruyor
  • 26 Kasım 2021

Kocasinan Belediyesi, 2019 yılında atık yağların başka toplanması için ilçenin 141 farklı noktasına yerleştirdiği ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama …

Kocasinan Belediyesi, 2019 yılında atık yağların başka toplanması için ilçenin 141 farklı noktasına yerleştirdiği ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama Kutusu’ hizmetini, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan lisansını almış atık sürece şirketiyle geri dönüşüm çalışmalarını yürütüyor. Kocasinan Belediyesi’nin her alanda yaptığı geri dönüşümle örnek olduğunu vurgulayan Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, geri dönüşümle hem ülke iktisadına büyük kar sağladıklarını hem de gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir etraf bırakmak istediklerini söyledi.

Etraf konusundaki hassaslığı ve hassasiyetiyle dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar, tabiatın ve insanlığın geleceği için geri dönüşüme büyük değer verdiklerini söz etti. Etraf dostu belediyecilik anlayışıyla projeler ve hizmetler ortaya koyduklarını belirten Lider Çolakbayrakdar, “Doğayı ve çevreyi korumak için daima yeni projeler üretiyoruz. Yalnızca Kocasinan için değil, daha pak etraf ve daha yaşanabilir Türkiye için çalışıyoruz. Bu doğrultuda yalnızca ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve bunların kıymetlendirilmesi noktasında değil, birçok geri dönüşecek materyalleri (tekstil atıkları, pil atıkları, teknoloji atıklar gibi) konusunda çalışmalar yürütüyoruz. ‘Kıyafet ve Evsel Dokuma Atık Kutusu’ ile dokuma eserlerini iktisada kazandırıyoruz. Bilindiği üzere; Kocasinan Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduk. Bilhassa geçen yıl hizmete sunduğumuz Türkiye’de birinci olan ikili toplama sistemli aracı ile ambalaj atığı, atık pil ve atık yağı kaynağından ayrıştırılmış olarak toplayarak, geri dönüşüme büyük katkı sağlıyoruz. 4 yıl evvel ilçenin çeşitli yerlerine ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama’ noktaları yerleştirdik ve yeni Ambalaj Atığı Toplama Araçlarını ilçemize kazandırdık. ‘Bitkisel atık yağ toplama kutusu’ çalışma ile evsel atık yağlar toplayarak, hem atık yağın etrafa verebileceği muhtemel ziyanların önüne geçiliyor, hem de ülke iktisadına büyük ölçüde katkı sağlanıyor. Proje ve yatırımlarımızın yanı sıra çocuklarımızın etraf ve geri dönüşüm şuurunu de erken yaşlarda edinmeleri geleceğimiz açısından büyük ehemmiyet taşıdığından bu istikamette çalışmalar yürütüyoruz” sözlerine yer verdi. Lider Çolakbayrakdar, gelecek jenerasyonlara daha pak ve daha hoş bir Türkiye bırakılmasını hedeflediklerini kelamlarına ekledi.

Kocasinan Belediyesi, bilhassa teknolojiyle donatılmış günlük 40 ton atık sürece kapasitesine sahip KAYÇEV’de kaynağında ayrışmış olarak toplanan ambalaj atıklar, tasnif edilerek tekrar iktisada kazandırılıyor. Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen; pet şişeler, renkli ve şeffaf naylonlar, alüminyum, bakır, krom üzere metaller, cam şişeler ve her türlü kağıt ve karton kutular üzere eserler tesis de süreç görüyor ve bunlar geri dönüşüme kazandırılıyor. İlçe hudutlarında geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını, meskenlerde mavi poşet dağıtım uygulamasıyla toplayan Kocasinan Belediyesi, iş yerleri ve kamu kurumlarında; iç yer kutularıyla marketlerde ise büyük kafes sistemi ve büyük kutularla atıkları topluyor.

İHA

blank

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ