Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kurultayın toplanmasına ilişkin hiç bir engel yok!

Kurultayın toplanmasına ilişkin hiç bir engel yok!
  • 29.04.2016
  • 1.345 kez okundu

MHP’deki basında çıkan “kurultay toplanmayacak” başlıklı haberler için mahkemece kurultayı toplamak üzere görevlendirilen çağrı heyetinden açıklama geldi..

“Çankaya ilçe seçim kurulunun MHP’li muhaliflerin talebini kabul etmediği” iddiasından hareketle “15 Mayıs’ta Kurultay’ın toplanamayacağı” yönündeki habere, Çağrı Heyeti’nin cevabı “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse Çankaya İlçe Seçim Kurulunun her hangi bir engelleyici ve olumsuz kararı yoktur. Aksine olağanüstü genel kurulun toplanmasına yönelik tüm hukuki taleplerimiz karşılanmıştır. Dolayısıyla olağanüstü büyük kongrenin icrası ile ilgili olarak hiçbir engel kalmamıştır” şeklinde oldu.

Çağrı Heyeti üyesi Ali Sağır, Ayhan Erel ve Mehmet Bilgiç imzalı açıklama şu şekilde:

Kamuoyunun da malumu olduğu üzere, Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Büyük Genel Kurulu’ nun toplantıya çağrılması hususunda Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile çağrı heyetimiz görevlendirilmiştir.

Ancak Partimiz genel merkezi kaynaklı olduğunu düşündüğümüz ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu’ nun talebimizi reddettiği, red gerekçesi olarak da Ankara 12. Sulh hukuk Mahkemesi’ nin kararının henüz Yargıtay’ dan kesinleşmediği, bu nedenle Olağanüstü Büyük Genel Kurulunun şu aşamada yapılamayacağı yönünde kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirme çabası içeren haberler yapıldığı görülmüştür.  

Olağanüstü Büyük toplantının icra edilmesi amacıyla gerek Siyasi Partiler Kanunu gerekse Milliyetçi Hareket Partisi Parti Tüzüğünün ilgili hükümleri gereği, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ n dan kurultayı toplamak üzere seçilmiş delege, kurucular kurulu üye, MYK ve MDK üyelerinin listesi istenmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca tarafımıza verilmiştir. Bunun üzerine, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığı’na ve İl Başkanlıklarına davetnameler gönderilmiş, aynı doğrultuda Çankaya İlçe Seçim Kurulu’ na da bildirimde bulunulmuştur. Çankaya İlçe Seçim Kurulu bildirimimize yanıt olarak, kurulun seçimsiz tüzük değişikliği amaçlı büyük genel kurulu toplama ile ilgili her hangi bir görevinin  olmadığı hususunu tarafımıza bildirmiştir. Bu itibarla, hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hem de Çankaya İlçe Seçim Kurulu nezdinde iş ve işlemlerin tamamlanmasıyla olağanüstü büyük kongrenin yapılması hususunda hiçbir engel kalmamıştır.

Tüm açıklıkla ifade edilmelidir ki, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse Çankaya İlçe Seçim Kurulunun her hangi bir engelleyici ve olumsuz kararı yoktur. Aksine olağanüstü genel kurulun toplanmasına yönelik tüm hukuki taleplerimiz karşılanmıştır. Dolayısıyla olağanüstü büyük kongrenin icrası ile ilgili olarak hiçbir engel kalmamıştır. Bu nedenle, kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici ve heyet olarak tarafımızca yapılmayan açıklamalara itibar edilmemesi hususu tekraren, önemle kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ