Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Kuş meraklıları Aksaray’da buluşuyor

Kuş meraklıları Aksaray’da buluşuyor
  • 09.02.2016
  • 1.504 kez okundu

Türkiye’nin farklı illerinden güvercin meraklıları, hem güvercinlerini satmak hem de muhabbet etmek için Aksaray’da buluşuyor..

Aksaray Kuşları Koruma Derneği öncülüğünde her hafta salı ve çarşamba günleri kurulan güvercin pazarı, İstanbul’dan Kayseri’ye, Ankara’dan Adana’ya Türkiye’nin dört bir yanından kuş meraklılarını misafir ediyor.
Kent merkezindeki pazarda, besledikleri güvercinleri satan, sayıları 100 ila 200 arasında değişen kuş besleyicileri, daha sonra dernekte bir araya gelerek güvercin hikayeleri üzerine sıcak sohbetler yapıyor.
Herbiri farklı iş kollarında olsa da ortak paydaları olan güvercinler sayesinde yeni dostluklar kuran kuş severler, aralarına yeni katılan arkadaşlarına da güvercinler edinmesi için maddi destek sağlıyor.
Türkiye’nin yanı sıra başta Ortadoğu olmak üzere farklı ülkelerden getirilen güvercinlerin satıldığı mezatta ise kuşlar özelliklerine göre 20 liradan 10 bin liraya kadar alıcı buluyor.
Aksaray Kuşları Koruma Derneği Başkanı Hasan Ilgın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haftada iki gün kuş meraklılarıyla güvercin mezadında buluştuklarını söyledi.
Öğretmeninden, polisi ve işçisine her meslek grubundan kuş besleyicilerini misafir ettiklerini belirten Ilgın, “Bu bir hobidir, tutkudur. Bu arkadaşlarımızın hepsinin farklı işi var. Ama hepsi güvercin tutkusu olan insanlar. Bu yüzden akşam oldu mu arkadaşlarımız burada toplanıyor” dedi.
Ilgın, Türkiye’nin birçok farklı ilinden kuş meraklılarının Aksaray’a geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Bugün Bursa, Konya, Nevşehir ve Niğde’den gelen arkadaşlarımız var. Bir araya geldiğimizde kuşlar üzerine sohbetler yapıyoruz. Arkadaşlarımızın hiçbirinin kötü alışkanlığı yok. Güvercinlerle ilgilenmek insanları birçok kötülükten uzak tutuyor. Kötü alışkanlıkları bulunanları aramıza almıyoruz. Bizim gözümüz sadece güvercinleri görüyor. Güvercin sevgisini çocuklarımıza da kazandırmaya çalışıyoruz.”
“Kuş sesini duymazsam olmaz”
Murat Yalçın da 25 yıldır güvercin beslediğini ifade ederek, “Kuş meraklıları bir araya geldiklerinde tek muhabbet kuşlar üzerinedir. Zararlı alışkanlıklarımız olmaz. Buraya gelerek hem arkadaşlıklarımızı geliştirir hem de çok sevdiğimiz güvercinler ile ilgilenir, mutlu oluruz” diye konuştu.
Güvercin beslemenin çok farklı bir duygu olduğunu vurgulayan Yalçın, şunları anlattı:
“35 yaşındayım. Bana 10 bin lira verseler ve ‘her salı gecesi şuraya gideceksin’ deseler yapmam. Çünkü her salı benim burada güvercinler ile randevum var. Bu arkadaşların yüzünü görmeden olmaz. Kuş sesini duymazsam olmaz. Kuş sesini duyacağım ve muhabbetini yapacağım ki akşam başımı yastığa koyduğumda uyuyabileyim. Kuşçuluk böyle bir şey.”
Aksaraylı Mehmet Tay ise inşaatta çalıştığını dile getirerek, “Eve geldiğimde güvercinlerimin yanına geçiyorum. Yanlarına oturup, onları izliyorum. Bu benim tüm yorgunluğumu alıyor. Güvercin sevdalısı olmak gerçekten çok farklı” ifadelerini kullandı..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ