Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

Milletvekili Aydoğdu, Siyasal Pazarlama dersine konuk oldu

Milletvekili Aydoğdu, Siyasal Pazarlama dersine konuk oldu
  • 28.09.2019
  • 336 kez okundu

, siyasal pazarlamanın estetik ve sanat tarafının olmasının yanında, fikirleri ve asıl niteliği gölgelemek gibi sorunlu bir yanının da olduğunu söyledi.

Milletvekili Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Yüksek Lisans çalışmaları kapsamında yürütülen ve Doç. Dr. Sevilay Uslu Divanoğlu’nun verdiği “” dersine konuk oldu. Öğrencilerle buluşan ve konusunda yaklaşık yarım saat süren bir sunum yapan Milletvekili, siyasetin kendi nesillerinin doğal bir uğraş alanı olduğunu belirtti. Siyasetin, meslek olarak tarif edilen yanıyla, “Ne olacak bu memleketin hali?” diyenler ekseninde yürüyen bir yanının olduğunu ifade eden Aydoğdu, batı dillerinde bu kavramın pek çok ayrımının bulunduğunu da iletti. Alman düşünür ve sosyolog Max Weber’in, “Meslek Olarak Siyaset” başlıklı makalesinin okunmasının faydalı olacağına değinen AK Parti Milletvekili, “Ben de ilk kitabımda, ‘Siyaseti Gösteriye Alet Etmek’ başlığı altında, asıl işin gösteri, siyasetin ise onun malzemesi olduğuna vurgu yapan bir yazıyla, hususuna uzunca değindim. Sezai Karakoç, 1969’larda, ‘Artık gerçekten ziyade, gerçeğin takdimi önem kazanmıştır’ demişti. Dünya artık öyle bir noktaya gidiyor” dedi. İnsanların manipüle edilmesi, 18’inci yüzyılda kamuoyu fikrinin oluşması, gazeteler, kamuoyunu ikna etme gibi süreçlerin ardından, Batı mantalitesinin propagandayı keşfettiğini paylaşan Aydoğdu, bu keşfin, Avrupa’da uzun süre ahlak dışı bulunduğunu aktardı. 19’uncu yüzyıl İngiltere’sinde, bir dükkâna vitrin yapmanın bile gayri ahlaki sayıldığını anlatan Milletvekili, konuşmasına şöyle devam etti: “Zamanla insanlık bunu kabullendi. Artık fikirlerden ziyade, onu nasıl anlattığınız, nasıl pazarladığınız daha önemli bir hale geldi. artık bir sanattır ve günümüzde de çokça uygulanmaktadır. İnsan güzele yönelir ve kendini etkileyen şeyleri sever. Mehmet Kaplan’ın ifadesiyle güzellik, insana, hakikat olandan daha çok tesir eder. Bu açıdan biraz estetiktir, biraz da sanatçılıktır. Ama bu durumun fikirleri ve pazarlanan siyasi objenin asıl niteliğini gölgede bırakan bir tarafı da vardır ve bu taraf aslında biraz da sıkıntılıdır…”

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, sunumunun devamında öğrencilerin sorularını cevaplandırdı ve siyasi hayatına ilişkin bilgiler verdi..

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ