Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Milletvekili Ayhan Erel her fırsatta Aksaray’ı anlatmaya devam ediyor

Milletvekili Ayhan Erel her fırsatta Aksaray’ı anlatmaya devam ediyor
  • 21 Ekim 2020

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel,TBMM Genel Kurulda görüşülen Gıda Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde  söz alarak kürsüden Aksaray’da yaşanan sorunları anlattı.

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel yapmış olduğu konuşmada Aksaray çiftçisinin yaşadığı sorunlara, Aksaray tarımında yaşanan sorunlara, kenevir üretiminin Aksaray’da biran önce başlaması ve BAL liginin başlaması konularına değindi.

Milletvekili Erel’in yapmış olduğu konuşma şu şekilde;

Aksaray’da dağların ağaçlandırılması hususunda yıllardır bir çaba ve gayret sarf edilmesine rağmen, istenilen netice bugüne kadar elde edilememiştir.

Arazinin toprak yapısı, Aksaray’ın iklim özellikleri dikkate alınmadan otuz yıldır öğrenciler çeşitli alanlara götürülüp fidan diktirilmekte normalde buralar orman olması gerekirken maalesef bir tek fidan dahi tutmamaktadır. Dolayısıyla yapılan işlem sakattır. Keşke, bunlar yerine, Aksaray’ın ağaçsız bölgelerine bugün kuruyemişçilerde 100 liraya satılan- badem ağaçları dikebilseydik hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem de oraların yeşillendirilmesini sağlardık.

Aksaray çiftçisinin çilesi sabah namazıyla başlıyor, yatsı ezanına kadar devam ediyor.

Mazot parası, gübre parası, yem parası, elektrik parası, düğün parası, okul masrafı derken sabaha kadar bu çile devam ediyor, çiftçinin gözlerine uyku girmiyor, geceler haram oluyor.

Elleri nasırlı, gözleri yaşlı, yürekleri yaralı çiftçilerimiz tarafından Aksaray’ımızda ülkemizin en kaliteli, en güzel şeker pancarı üretilmektedir. İlimizde on beş gündür pancar sökümü yapılmakta ve fabrikalara teslim edilmektedir ancak şeker pancarı taban fiyatları maalesef henüz açıklanmamıştır. Çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerin başında gelen gübre, mazot, elektrik ve ilaç fiyatlarındaki artışları ele alarak şeker pancarı taban fiyatının en az 450 Türk lirası olarak belirlenmesini talep etmektedir.

Aksaray’ın verimli toprakları kenevir üretimi için idealdir.

Aksaray’da üretilecek olan kenevir sanayi amaçlı kullanılacağı için hem ülke ekonomisine hem de Aksaray’ımıza yeni bir üretim ve geçim kapısı olacaktır. Tarım Bakanının geçen yıl ilimize yapmış olduğu ziyarette kenevir ekimi yönünde Aksaray için her şey feda olsun, Aksaray’ı kenevir üretimi için bu kapsama alacağız, hayırlı uğurlu olsun şeklindeki müjdesi bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Tıpkı demir yolunda olduğu gibi, havaalanında olduğu gibi, içilebilir suda olduğu gibi. Burada Sayın Bakanın vermiş olduğu sözü yerine getirmesini Aksaraylı hemşehrilerimiz adına talep etmekteyim.

Aksaray’daki çiftçilerimizin dertleri saymakla bitmiyor.

Çiğ süt üretiminde tüm girdilerin fiyatı hızlı bir şekilde artarken bir yıldır çiğ süt üretiminin litre fiyatı 2 lira 30 kuruş. Çiftçilerimiz perişan, çiftçilerimiz dertli, alın terinin hakkını alamıyorlar, üretimden vazgeçmek üzere hayvanlarını kesmek niyetindeler. Çiftçilerimizin artan maliyetleri nedeniyle çiğ süt referans fiyatının litre başına en az 3 liraya çıkarılmasını talep ediyorlar. Bir an önce çiftçilerimizin bu haklı taleplerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Türkiye tarımda kendi kendine yeten ülkelerden biriyken maalesef, bu unvanı da kaybetmiş durumdayız.

Ak Parti iktidarı döneminde tarımda ithalata toplam 104 milyar dolar ödenmiştir. 41 milyon 106 bin hektar tarım arazisi, 3 milyon 481 hektar azalarak 37 milyon 710 bin hektara düşmüştür. Geçimini çiftçilikten elde eden vatandaşlarımızın bankalara borcu 2002 yılında 2,4 milyar iken bugün 2019 verilerine göre 108 milyar liraya çıkmıştır. Çiftçi başına banka borcu bin liradan 52 bin liraya yükselmiştir. 683 bin çiftçi tarım yapmaktan vazgeçmiştir yani sektörde çalışan 7 milyon kişi 5 milyon kişiye düşmüş, 2 milyon çiftçi ekmekten, dikmekten, üretimden vazgeçmiştir.

BAL ligi olarak bilinen Bölgesel Amatör Ligleri için bekleyiş devam ediyor.

Binlerce futbolcunun forma giydiği BAL ligi için maçların bir an önce oynanmasını bekliyorlar ve buradan çocuklarına ekmek götürme sevdasında olan futbolcularımız diyor ki: “Sekiz aydır hiçbir şey yapmadan evlerimizde yatıyoruz. Bizim de ihtiyaçlarımız var, herkesin bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi var. Hepimiz dardayız, zordayız. Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanından ricamız var. Bunca insanı lütfen mağdur etmeyin. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de amatör liglerin oynanmasına ihtiyaç var. Türkiye çok büyük bir devlet. Gerekli bütün sağlık önlemleri alınsın ve 50 bin insanın hayalleri gerçekleşsin. Hayallerimizin katili olmayın.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ