Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Minik yüreklerin Romanya’da büyük başarısı

Minik yüreklerin Romanya’da büyük başarısı
  • 07.08.2018
  • 2.410 kez okundu

MusicForKids tarafından geleneksel olarak düzenlenen “9. Uluslararası Çocuk Müzikleri Festivali” Romanya Yaş Sarayında gerçekleştirildi.

Programın sunuculuğunu Romen Aktör Vlad Baba, yardımcı sunuculuğu Alexia Urtoi yaptığı festivalde değerlendirme farklı ülke ve meslek gruplarından gelen jüri tarafından yapıldı. 4-16 yaş grubu, aile, enstrümantal olmak üzere toplam 15 kategoride müzisyen çocukların yarıştığı festival 3 Ağustos 2018’de açılış galasıyla başladı.

Organizasyonda Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, İsrail, Bulgaristan, Belerus, Moldova, Estonya, Romanya ve şehirlerinden olmak üzere toplam 80 müzisyen çocuk yarıştı.

Müzik yarışmasını Türkiye adına MEB Aksaray’dan Mehmet Timur Sarraf İlkokulu Birinci Sınıf Öğrencisi Ceren Yılmaz (7) ve MEB Aksaray Bilsem ve Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Birinci Sınıf Öğrencisi Ceylan Yılmaz (10) temsil etti.

İlk gün ülke bayrakları ve pankartlarıyla yapılan yarışmacıların tanıtımının ardından ikinci ve üçüncü gün kategori yarışmaları yapıldı. Ödül Galası töreninde dereceye giren yarışmacılar limuzin ile kırmızı halıya kadar taşınıp, kırmızı halıda sunucu ile sohbet edildi. Ödül Galasında enstrümantal müzik kategorisinde Ceren Yılmaz birinci, Ceylan Yılmaz ise ikinci sırada madalya ve ödüle layık görülerek, ülkemize gururu tattırdılar.

İki yıldır keman eğitimi alan Ceren Yılmaz, yarışmaya 18. Yüzyıl Osmanlı Döneminde Dede Efendi tarafından yazılan “Yine Bir Gülnihal” isimli eserle, dört yıldır piyano eğitimi alan Ceylan Yılmaz ise “Duydum ki Unutmuşsun” isimli eserlerle katılım sağlayarak, enstrümantal alanda biri birine eşlik ettiler. Yarışma sonrası duyguları sorulan Ceren ve Ceylan Yılmaz kardeşler, böyle bir sonucu elde ettikleri için çok mutlu olduklarını kendilerine gönülden destek olan herkese teşekkür ettiklerini söylediler.

Baba Prof. Dr. Süleyman Yılmaz ve anne Filiz Yılmaz ise kısa zamanda zorlu bir süreçten geçtiklerini, çocuklarla müzik alanında bu denli kapsamlı bir organizasyonda ilk defa yurtdışı canlı performans tecrübesi yaşadıklarını, şanlı bayrağımızın ve ülkemizin tanıtılmasından büyük gurur duyduklarını söylediler.

Festival finalinde yarışmacı kızlarımızın çalıştırıcısı, Müzik Eğitimcisi olarak Mükemmellik Sertifikasına almaya hak kazanan Dr. Öğretim Üyesi Pınar Şahin böyle bir organizasyonda bulunmaktan ve bu yetenekleri çalıştırmaktan onur duyduğunu, bundan sonraki diğer uluslararası çocuk müzik festivallerinde de yer almayı düşündüklerini belirtti..

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ