Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Muayenesi olmayan araç K belgesinden düşecek

Muayenesi olmayan araç K belgesinden düşecek
  • 16.06.2016
  • 1.789 kez okundu

Ülkemiz genelinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bağlı olarak Bölge Müdürlükleri ile Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından Eşya ve Yük Taşımacılığı için sürücülere verilen K Belgelerinde muayenesi 30 gün geçen araçlar K belgesinden düşecek..

KOÇAŞ UYARDI “ BELGENİZ İPTAL OLABİLİR”

Konu ile ilgili açıklama yapan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da; “ Bilindiği üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bağlı olarak ilimiz genelinde K yetki belgeleri odamız tarafından verilmektedir. Bu noktada üyelerimizin ve K Yetki Belgesi sahibi vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de K belgelerindeki tonaj ve asgari kapasite şartlarıdır.

Yetki belgelerinde tonajın altına düşüldüğü takdirde belli bir süre tonaj tamamlanmaz ise belge iptal olabiliyor ve belge alırken verilen tüm ücretler de belge iptali ile birlikte yok oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise Yetki Belgelerindeki araçların sadece satış yoluyla tonajdan düşmesinin yanı sıra araçların kullanım süresi 20 yılı geçtiğinde ve Araç muayenelerinin son gününden itibaren 30 gün içerisinde muayenesini yaptırılmayan araçlar da belgeden düşecektir.

Son zamanlarda ülkemiz genelinde özellikle sigorta ücretlerinden dolayı sigorta ve muayenelerini erteleyen vatandaşlarımız bu tür sıkıntılar ile karşılaşabilirler. Ayrıca yaptırılması zorunlu olan sigortalardan herhangi biri bulunmayan taşıtlar da yetki belgesinden re ’sen düşürülür.

Araçların belgeden düşmesi durumunda yeniden ekletmek için yine belli bir ücret karşılığında araçlarını ilave ettirebilirler fakat yukarıda belirttiğimiz gibi tonajdan düşen araçlar Yetki Belgesinde iptale kadar neden olabilir. Bu yüzden K yetki Belgesi üyelerimizin ve vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas olmasını diliyoruz ”Dedi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ