Müslüman siyasetle ilgilenmelidirMüslüman siyasetle ilgilenmelidir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, siyasetle ilgilenmeyen Müslüman’ın, Müslüman’la ilgilenmeyen siyasetçiye mahkûm kalacağını söyledi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, siyasetle ilgilenmeyen Müslüman’ın, Müslüman’la ilgilenmeyen siyasetçiye mahkûm kalacağını söyledi.

Rektör Şahin, Birlik Vakfı tarafından düzenlenen “İrfan Mektebi” konferanslarında, “Müslüman ve Siyaset” başlıklı bir sunum yaptı. Siyaset kavramının devlet kavramıyla birlikte anılan ve tartışılan bir kavram olduğunu kaydeden Şahin, “Eğer siyasetle ilgili olmazsanız, Müslüman’la ilgilenmeyen siyasetçiler sizi yönetir” dedi. Bir olgu olarak devleti tanımlayan ve “Devlet denildiğinde akıllara ne geliyor? Devlet neden var? Devlet olmasa ne olur? Neden düzen sağlayan bir mekanizma kuruldu?” gibi sorular sorarak, meseleyi güncel örneklerle izah eden Prof. Şahin, “Siyaset, seyisle aynı kökten gelir. Seyis, insanlara zarar verebilecek bir atı, insanlara yararlı hale getirmektedir. Siyasetçi de devleti, insanlara hizmet eder hale getirir. Bu açıdan Müslüman’ın siyasetle ilgili olması, içinde yaşadığı devletin kendisine duyarsız kalmaması anlamında oldukça önemlidir” şeklinde konuştu. Şahin, yakın tarihten örnekler de verdiği konuşmasında, kendisini dinleyen öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Birlik Vakfı Toplantı Salonu’ndaki konferansı öğrencilerin yanı sıra, Vakfın İl Başkanı Mustafa Karahancı da takip etti..

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz!