Aksaray Haber - Aksaray Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Ölçü ve tartı aleti muayeneleri uyarısı

Ölçü ve tartı aleti muayeneleri uyarısı
  • 29 Ocak 2016 - 22:25

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, ölçü ve tartı aletlerinin muayene, ayar ve damgalama işlemlerinin zamanında yaptırılması uyarısında bulundu..

Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için, son damgalandığı yıl dahil olmak üzere 2 yılını doldurmuş akaryakıt, LPG sayaçları, Adblue sayacı ve akaryakıt ölçekleri, hububat muayene ölçekleri, kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller, ile şebekelerinde 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının beyannameleri İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne, Basit dizaynlı ölçü ve tartı aletlerinin son damgalandığı yıldan itibaren iki yılını doldurmuş uzunluk ölçüleri, akıcı ve kuru daneli maddeler için hacim ölçekleri, 1 gr’dan 5 Kg’a kadar olan tartılar, masa, asma ve ibreli teraziler, kantarlar ile 2000 kg’a kadar olan basküllerin periyodik muayeneleri için Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğu’na,

Son damgalandığı yıldan itibaren iki yılını doldurmuş eksoz gazı emisyon ölçüm cihazları, takograflar, I. ve II. sınıf hassas tartı aletleri (kuyumcu ve eczacı terazileri), otomatik tartı aletleri, otomatik olmayan tartı aletlerinden kapasitesi 2000kg’a kadar olan ve okuma ve çıktı verebilme özelliği ile yazar kasa veya başka bir cihaza bağlı çalışma özelliği bulunan tartı aletlerinin müracaatlarını, Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine;

29 ŞUBAT 2016 günü mesai bitimine kadar müracaat edilmesi gerekmektedir.

Damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri için ilgililerce, sürenin dolduğu yılı izleyen yılın Şubat ayının son gününe kadar, Bakanlık Ölçüler ve Ayar Teşkilatı, Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına veya Yetkili Muayene Servislerine müracaat edilmesi ve müracaat edildiğini gösteren bir belge alınması gerekir. Söz konusu belgenin, ölçü aletinin muayenesi yapılıncaya kadar muhafaza edilmesi ve gerektiğinde ilgililere ibraz edilmesi gerekmektedir. Posta ile yapılacak müracaatlarda, postadaki gecikmeler dikkate alınmaz, müracaatın süresi içinde ulaştırılmış olması gerekir.

Taksimetre ve Takograf cihazlarına ise muayene süreleri dolmadan ilgililerce periyodik muayenelerinim yaptırılması gerekmektedir.

Yetkili Muayene Servisleri ile ilgili listelere aşağıdaki web adreslerinden ulaşılabilir.

Tartı Aletleri Muayene Servisi Listesi
http://msgm.sanayi.gov.tr/ServiceDetails.aspx?dataID=397

Takograf Cihazları Muayene Servisi Listesi
http://msgm.sanayi.gov.tr/ServiceDetails.aspx?dataID=376

Eksoz Gazı Emisyon Cihazı Muayene Servisi Listesi
http://msgm.sanayi.gov.tr/ServiceDetails.aspx?dataID=381

Taksimetre Muayene Servisi Listesi
http://msgm.sanayi.gov.tr/ServiceDetails.aspx?dataID=403

Konuyla ilgili esnaf ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Kanun’un ön gördüğü süre içerisinde müracaatlarını yukarıda belirtilen ilgili yerlere yapmalarını, yasal süresi içerisinde müracaatta bulunmayan ilgililer hakkında yasal işlem yapılacağının bilinmesi hususu önemle duyurulur..

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ